Blenda - dyfuzor w plenerze
#1
Napisano 17 lutego 2008 - 10:19
Pytanie - czy ktoś próbował? I czy ma to sens? Będę wdzięczna za podpowiedzi:)
#2 (Wojtek)
Napisano 17 lutego 2008 - 10:47
Pewnie cos w rodzaju parasola który wbijesz w ziemie będzie bardziej poręczne no i pytanie jakiej tkaniny użyjesz do rozproszenia światła musi być mleczno biała i nie z gruba.
#3
Napisano 17 lutego 2008 - 11:02
#4
Napisano 17 lutego 2008 - 11:03
No nie wiem czy ten parawan nie sprawi że powstanie cień, a dodatkowo może być problem z odpowiednim ustawieniem skoro mówisz o ostrym świetle czyli godziny południowe słońce jest wysoko więc parawan może nie zdać egzaminu.
Pewnie cos w rodzaju parasola który wbijesz w ziemie będzie bardziej poręczne no i pytanie jakiej tkaniny użyjesz do rozproszenia światła musi być mleczno biała i nie z gruba.
Myślałam o czymś cienkim (tkanina) i oczywiście wiem, ze tkanina musi być mleczno biała.
Parasol mam w planach i pewnie go kupię tyle tylko że np do grupy roślin lub jakiegoś większego zielska nie bardzo on się nadaje, ale chciałam na początku zobaczyć czy można inaczej, licząc że parawan rozproszy światło a nie zacieni rośliny. Pomysł zrodził się kiedy zobaczyłam jak fotografuje się modelki do katalogów na słonecznej plaży.
Latem tego problemu nie mam, w ogrodzie jest mnóstwo drzew i dzięki temu bywa fajne rozproszone światło, problem jest wiosną, kiedy liści jeszcze nie ma na drzewach.
Dunadan jakieś szczegóły co do budowy?
#5
Napisano 17 lutego 2008 - 11:18
Projekt wygląda mniej więcej tak:
1.
Trójkąty tworzą boczne ścianki - musisz je zagiąć. U podstawy tniesz a dolna część stanowi pomoc w mocowaniu...
Wykonanie:
2
Pomiędzy bpcznymi ściankami należy wstawić jakis rozpraszający element - tu akurat ręcznik papierowy ale może być kalka techniczna.
Piętą achillesa jest mocowanie
Efekty:
3
Choc teraz widzę że fotka jest za ciemna...
#6
Napisano 17 lutego 2008 - 11:32
MartaG, sam wymysliłem jak to zrobić - na czuja
Dzięki, może spróbuję i ja - wrr prace ręczne ze szkoły mi się przypominają
Choc teraz widzę że fotka jest za ciemna...
O tym będę pamiętać ustawiając ekspozycję i korektę
#7
Napisano 17 lutego 2008 - 13:06
#8
Napisano 17 lutego 2008 - 13:26
sam nie próbowałem , ale skoro chcesz tak profesonalnie podejść do rzeczy , to ja widziałem zdjęcia jakiegoś Francuza , on uzywał blend odbijajacych swiatło ( dwustronnych złoto - srebrnych ) i musze przyznać ,ze doświetlane z dołu - boku rośliny wygladały lepiej , a na złotym jeszcze cieplej.
O dzięki, srebrną blendę już mam (od starej suszarki fotograficznej ) Myślałam, żeby z drugiej strony nakleić kalkę techniczną Kiedyś doświetlałam jakieś paprocie lusterkiem:) Pobawię się tym i chyba faktycznie szarpnę się na przyzwoite blendy, bo ceny są akceptowalne. Jednak wcześniej muszę na czymś poćwiczyć, żeby samej dojść do tego co konkretnie mi jest potrzebne a przede wszystkim w jakim rozmiarze:)
Nie chodzi o profesjonalizm, nie chcę tego robić na pocztówki, ja jestem totalny amator. Po prostu chcę żeby zdjęcia były dobrej jakości i oddawały cechy charakterystycznej danej rośliny i umożliwiły identyfikację gatunku czy odmiany:) Beż przepałów, dużych kontrastów i cieni:(
#9
Napisano 18 lutego 2008 - 22:45
Przy odrobinie dobrych chęci takie cos można sobie zbudować:
Środek tej "machiny" jest wyklejony własnie taką srebrną folią, a na zewnątrz jest czarna, która raz że utrzymuje całą konstrukcję, to w dodatku dobrze zabezpiecza przed wodą. Ale to raczej typowy dyfuzorek do zdjęć makro jest.
Podobne tematy
Temat | Podsumowanie | Ostatni post | |
---|---|---|---|
Canon Speedlite 430EX II + dyfuzory - LumiQuest ! |
|
|
|
Przydatne w plenerze |
|
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0
0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych