Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Kampinoski Park Narodowy.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2621 odpowiedzi w tym temacie

#301 Jackos (Jacek Zięba)

Jackos
  • Lokalizacja:
    Ostrołęka

Napisano 16 grudnia 2009 - 21:45

Pisałem o 206 i nie mam zastrzeżeń do kompozycji.Dałem tylko wyraz temu, że nie lubię analizy zdjęć z ,,linijką" w ręce(albo się coś podoba, albo nie).Pozdrawiam.

Ależ tu zupełnie nie chodzi o analizę zdjęć z linijką, zresztą tu nie trzeba linijki żeby stwierdzić że prawa strona jest ewidentnie za ciężka. Nie pasuje mi taki kadr i starałem się wytłumaczyć dlaczego - osobiście bardziej sobie cenię krytyki z jakimś uzasadnieniem, a nie komentarze typu - "świetne" albo "nie podoba mi się", a to że ktoś się z tymże uzasadnieniem nie zgadza to już inna para kaloszy. Wam się ten kadr podoba, mnie nie do końca - ot i wszystko ;-)
toron27, 209 moim skromnym zdaniem jest najlepsze - bardzo fajnie chmury ułożyły się w kadrze :thumbsup:

#302 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 16 grudnia 2009 - 22:32

toron 27, zamiast się naśmiewać z czyichś uwag może powinieneś poczytać cos o kompozycji. Bo już dawno stwierdzono w malarstwie, co potem przejęła fotografia, że ludzki wzrok oglądając jakiś obraz koncentruje się na określonych punktach kadru, a dobrze skomponowany obraz pozwala autorowi pociągnąć wzrok odbiorcy przez te punkty. pozwala mu to lepiej, lub gorzej, na pokazanie tego co chce, w taki sposób jak chce. Poza tym dobrze skomponowany obraz jest zbudowany na zasadach - czy to trójpodział, czy zasada złotej proporcji, czy poumieszczania w mocnych punktach zdjęciowych planów, wykorzystując odpowiednią perspektywę dla nadania lub zmniejszenia dynamiki, nie jest już takie istotne. Ważne by mieć pomysł. Dlatego ważne na zdjęciach sa szczegóły i to by nie było w kadrze wielu zbędnych elementów które odciągają wzrok. A takie stwierdzenie o rozbieganych oczach jak napisałeś trąci nieco zwykła ignorancją.

#303 toron27

toron27

Napisano 17 grudnia 2009 - 14:53

Roby, zaówarzyłem to jórz wczesniej ale teras to jurz sie ópewniłem : brak Ci poczócia chómoró
życzę w nowym roku więcej uśmiechu i luzu

i jeśli uważasz mnie za ignoranta w dziedzinie kompozycji i ogólnie pojętej fotografii to pewnie Cię zdziwi, że moje zdjęcia trafiły do kilku książek, na okładkę płyty i stale współpracuję z trzema (co prawda regionalnymi) gazetami
Prawdopodobnie Ci którzy wykorzystali moje fotki też byli ignorantami :mrgreen: albo wariatami, bo jeszcze mi za nie zapłacili :mrgreen:
aha... zapomniałem, że dwa konkursy też wygrałem (może to niewiele )

Przepraszam wszystkich, nie miałem zamiaru się chwalić ale Roby, wywołałeś mnie do tablicy.
a no i jeszcze jedno :-P wykłady o fotografii miałem w szkole na Spokojnej :-P

#304 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 17 grudnia 2009 - 22:41

toron27, a ja za to Tobie gratuluję dobrego poczucia humoru. I życzę udanych zdjęć.

Ps. mi też proponowali kursy w szkole fotografii bym pouczył ludzi fotografii krajobrazowej. Z braku poczucia humoru odmówiłem :-P

#305 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 28 grudnia 2009 - 21:37

210.

Dołączona grafika

211.

Dołączona grafika

212.

Dołączona grafika



#306 Jackos (Jacek Zięba)

Jackos
  • Lokalizacja:
    Ostrołęka

Napisano 28 grudnia 2009 - 22:48

Roby, wszystkie 3 w bardzo fajnym zimowym klimacie, lubię takie ujęcia. Kompozycyjnie 210 i 211 najbardziej mi podpasowały :thumbsup:

Dobrego zdjęcia łamiącego zasady kompozycji nie zrobi wielu

Zgadzam się z tym stwierdzeniem.

#307 AMB

AMB
  • Lokalizacja:
    Małopolska

Napisano 29 grudnia 2009 - 08:34

Roby, pokaż klasę i usuń też swoje wpisy które nie są na temat (np. twoje dwa przedostatnie-jakbyś nie dostrzegł). No chyba że Ciebie zasady nie dotyczą...

#308 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 29 grudnia 2009 - 08:47

hawran, jeśli nie zauważyłeś to wpisy o których piszesz wywiązały się z wcześniejszej dyskusji i przeniesienie ich wszystkich w inne miejsce nie do końca jest możliwe bo trzeba by dzielić całe posty, w których częściowo padły wypowiedzi na temat zdjęć, jak np. ostatni Jackosia, a Twój wpis przeniesiony został w inne miejsce, a nie skasowany, zatem rozejrzyj się po forum i nie zarzucaj mi usunięcia postów, których nie usunąłem. Poza tym mój post jest w nowym wątku - zacytowałes go w całości.
Ps. jak masz jeszcze jakieś wątpliwości to na dalszą dyskusję zapraszam na PW.

#309 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 29 grudnia 2009 - 09:34

w zdjęciach takiego terenu trudno uniknąc bałaganu ...i tym razem jest tak samo, praktycznie na każdym zdjęciu wyłażą z boku jakieś niepotrzebne gałązki i patyczki...
Najlepsze jest pod tym względem 211 za to 212 najgorzej wygląda.
Ale klimat wczesnej zimy oddany bardzo ładnie..
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#310 KrzysiekG

KrzysiekG
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 29 grudnia 2009 - 09:36

Witajcie ,

Roby, świetnie wyszła Ci ta seria, kadr 211 wydaje mi się najładniejszy
..kilka ujęć ze świątecznego spaceru w okolicach Truskawia :

213.

Dołączona grafika

214.

Dołączona grafika

215.

Dołączona grafika

Pozdrawiam
Krzysiek

#311 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 29 grudnia 2009 - 09:38

KrzysiekG, wow - fantastyczne światełko na 215...
213 i 214 trochę za ciemne na dole, choć dzięki temu ładne niebo Ci wyszło...
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#312 max

max
  • Lokalizacja:
    Tychy

Napisano 29 grudnia 2009 - 16:31

KrzysiekG, 213, rzeczywiście troszkę przycimnawy na dole, ale sam kadr bardzo ciekawy, fajnie umieszczony ten pień brzozy od rogu PD do środka oraz ta jasna chmura na niebie od środka do rogu GP,215, za August, ciekawie podświetlone te drzewa na skraju lasu, mz udana seria :good:

#313 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 29 grudnia 2009 - 21:20

KrzysiekG, bardzo ładnie wykorzystałeś te chmury.
Na 213 świetnie ułożyłeś w kadrze po przekątnej ten pień i podświetlona chmurę.
214 wzrok ciągnie sie ścieżka i znowu trafia na chmury, też ładnie to rozplanowane.
215 chyba najlepsze, dałbym może te drzewka nieco bardziej do centrum kadru, ale to światełko podświetlające drzewa, miodzio.

w zdjęciach takiego terenu trudno uniknąc bałaganu ...i tym razem jest tak samo, praktycznie na każdym zdjęciu wyłażą z boku jakieś niepotrzebne gałązki i patyczki...

Generalnie masz rację, ale czy na zdjęciach w lesie gdzie praktycznie z każdej strony kadru coś wchodzi ma to tak duże znaczenie jak gałązki wchodzące w kadr gdzieś na wolnej przestrzeni. MSZ nie, bo nie za bardzo odciągają uwagę od głównego motywu, a te sa wyraźnie zaznaczone. Ale to moje zdanie :-)
To jeszcze dwa zabałaganione.

216.

Dołączona grafika

218.

Dołączona grafika



#314 KrzysiekG

KrzysiekG
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 29 grudnia 2009 - 22:00

Witajcie ,

August, Max, Roby, dzięki za opinie
faktycznie może dwa pierwsze trochę za ciemne, temat do poprawy na przyszłość..

Roby, kolejne dwa ładne kadry, mi bardziej podchodzi 218, wydaje mi się bardziej
"uporządkowany", wzrok od razu trafia na leżący pień i prowadzi wgłąb bagien

Jeśli można dwa słowa do Waszej dyskusji o gałązkach itd. , akurat również byłem w tym miejscu i raczej nie da się tam uniknąć takich "dodatków" do zdjęcia, przysłowiowe gałązki mogą być jednak zupełnie niezauważalne jak chociażby na zdjęciu powyżej..

Może spodoba się Wam kilka dzisiejszych kadrów ponownie z okolic Truskawia

219.

Dołączona grafika

220.

Dołączona grafika

221. dziś znowu zachód podświetlił drzewka..

Dołączona grafika

Pozdrawiam
Krzysiek

#315 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 29 grudnia 2009 - 22:15

KrzysiekG, 219 jest po prostu świetne. Lód na dole kadru na pierwszym planie, dalej drzewka i na trzecim planie ściana lasu i chmury wszystko ładnie uporządkowane, ale to zdjęcie 'robi' to ujęcie lodu, jego zakręcająca faktura i skomponowanie go z resztą kadru :clap:
Drugie też ładne. Trzecie podoba mi się nieco mniej niż to analogiczne z poprzedniej serii - wprawdzie ładniejszy kadr, ale ściana lasu bardziej by mi się podobała gdyby była ostra.

#316 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 29 grudnia 2009 - 22:22

219 rewelacja, cud miód i orzeszki...jak ja zazdroszczę tym co sobie mogą po lesie polatać, kiedy ja tylko smętnie w okno w robocie patrzę...ech...
Roby, doskonale wiem, że nie zawsze uda się unikać gałązek w takich miejscach i wcale nie myślę, że to jakaś szczególna wada - tak jak napisałeś sztuką jest tak te włazikadry upchnąć by nie przeszkadzały w odbiorze. Zimą o to łatwiej, jak są liście trudniej...
Oj wybrałbym się na zdjęcia....KrzysiekG, Roby, nie ruszacie aby w sobotę/niedzielę w plener?
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#317 SCRUBBY

SCRUBBY
  • Użytkownik
  • 556 postów

Napisano 29 grudnia 2009 - 22:39

220. - to jest kadr! Szacun!
SCRUBBY - moje tracki GPS z różnych wypadów

C40D | S10-20 | C50 | C24-105L | Cokin | DIGIPOD A2841P | BH-15N | NEX-3, 16mm

#318 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 30 grudnia 2009 - 20:22

222. Obłoki prawie jak skrzydła husarza ;-)

Dołączona grafika
(o)

223.

Dołączona grafika
(o)



#319 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 30 grudnia 2009 - 20:33

Piękne chmurki. To dzisiejsze?

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#320 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 30 grudnia 2009 - 20:43

Tak, dziś tak ładnie się poukładały.





Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych