Jak zrobiłem zimorodka
#21
Napisano 24 października 2008 - 21:53
Mogę kadrować w pionie ale wtedy będzie za ciasno. W poziomie miałem dylemat czy wyciąć ta nieostre liście ale wtedy przed ptakiem będzie za mało miejsca.
A biegli w sztuce mówią: PRZED PTAKIEM WIĘCEJ NIŻ ZA PTAKIEM. Liście chyba dodają trochę trzeciego wymiaru. No jeszcze chyba można tak wyciąć aby było mało z tyłu. I oczywiście najlepiej by było gdyby pogadać z zimorodkiem: Posiedz sobie na tej gałązce a ja trochę przesunę te liście albo przesuń no się trochę stary ( Ten akurat jest młodym osobnikiem bo jeszcze pierś nie całkiem wybarwiona ). Ideał to kadrowanie na miejscu ale kto o tym myśli ( to chyba wymaga czasu ) gdy zimorodek w odległości 6m i serce wali z emocji, bo taka okazja już się może nie trafić.
Ileż to czynników musi się zgrać, pogoda, miejsce gdzie jest ten ptak, wolny czas i akurat ta gałąz i w tym czasie polował.
Zachęcam do opisów wypraw bo myślę, że mogą być pouczające. A tajemnice warsztatu może trzeba zapomnieć.
Następnym razem opiszę wyprawę na bataliony.
#22 (Karolina Myroniuk)
Napisano 25 października 2008 - 07:26
No wiem, że kadry trochę zbyt centralne ale wezmy na przykład Nr9.
akurat to zdjęcie właśnie najbardziej mi się podoba. Nie musisz się tłumaczyć, bo wszyscy tu doskonale wiemy co znaczy zobaczyć wyczekany okaz i najczęściej jest tak, że brak światła, krzak zasłania, albo wysiądą baterie w cyfrze.
"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."
Albert Schweitzer (1875 - 1965)
#23
Napisano 22 stycznia 2009 - 22:55
11.
#24 (Karolina Myroniuk)
Napisano 23 stycznia 2009 - 08:42
"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."
Albert Schweitzer (1875 - 1965)
#25
Napisano 23 stycznia 2009 - 14:16
#26 (Karolina Myroniuk)
Napisano 23 stycznia 2009 - 22:37
"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."
Albert Schweitzer (1875 - 1965)
#27
Napisano 23 stycznia 2009 - 22:44
#28
Napisano 23 stycznia 2009 - 23:16
Qelka, no to musze się przysłuchać... ale jak to brzmi...
Poszukaj sobie w necie stron z głosami ptaków, jest tego dość dużo.
A głos zimorodka jest naprawdę charakterystyczny, jak piszczący hamulec rowerowy .. a czasami siedząc nad wodą .. po dłuższej chwili zakumasz, że właśnie, przed tą chwilą coś pomarańczowego śmignęło Ci przed nosem.. i to jest właśnie to
#29 (Karolina Myroniuk)
Napisano 27 marca 2009 - 18:06
"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."
Albert Schweitzer (1875 - 1965)
#30
Napisano 27 marca 2009 - 22:31
#31
Napisano 07 lipca 2009 - 22:57
Jest koło mnie rzeka i widuję tam sporo zimków.
Mam pytanko jak najlepiej przywabić zimorodka na wybraną gałąź.
Czy pod gałąź rzucać zanętę na ryby czy może wabić go za pomocą głosów zimorodków?
#32
Napisano 08 lipca 2009 - 08:00
#33
Napisano 10 lipca 2009 - 20:53
Jezeli sypać zanętę dla zwabienia ryb to w miejscu gdzie woda ma max 50 - 60 cm. a może nawet płycej. Zimorodki wybierają ryby z niezbyt głębokiej wody.
#34
Napisano 11 lipca 2009 - 21:16
#35 (Krzysztof Krahel)
Napisano 12 lipca 2009 - 05:48
#36
Napisano 21 sierpnia 2009 - 23:06
Pzdr i zycze powodzenia w polowaniu na zimorodki
#37 Guest_TB_*
Napisano 16 października 2009 - 21:45
Wiec osobiscie odradzalabym wabienie na dzwiek.
to znaczy, ze nie zareaguje na głos czy się spłoszy i wiecej nie przyleci?
a słyszeliście może o jakiś lampach na podczerwień połączonych wiązka lasera, która powoduje zwolnienie migawki poprzez przerwanie wiązki? I ile moze taki zestaw kosztować?
mial ktos z tym styczność?
#38
Napisano 17 października 2009 - 14:20
Konstruktywna krytyka Ciebie nie kosztuje NIC, mi może pomóc w dalszym rozwoju
D7100/D200+N300/4 AF+K1.4 DGX stoi to na Benro
http://www.tomaszwalkowiak.art.pl/
#39
Napisano 11 września 2010 - 14:33
Tym razem wymarzyłem sobie zdjęcie jak zimek wpada do wody i wyjmuje rybę.
Brzmi prosto ale jak to zrobić. Gdzieś czytałem jak to zawodowy fotograf zbudował całe studio nad wodą, lampy i flesze, wyzwalanie migawki po przerwaniu wiązki lasera.
Wiedziałem, że czegoś takiego nie zbuduję i będę musiał podejść do tematu bardziej po "indiańsku". Ale jak zmusić zimka aby walnął w wodę tam gdzie ja chcę. O tym pomyślę na miejscu. A zatem jadę w Beskid Niski nad rzekę Wisłokę bo wiem od ornitologów co mają tam stację badawczą, że zimorodki są. Przyjeżdżam na miejsce i w tej stacji ornitologicznej zostaję poczęstowany bardzo smacznym żurkiem. Przy jedzeniu opowiadam co mam w planie i poradzili mi po pierwsze wystawić patyk ( to wiedziałem ) po drugie zrobić ciasto jako przynęta na ryby i po trzecie czekać, czekać, czekać.... Czyli zimek siada na patyku i poluje na rybki zwabione ciastem a ja nastawiam obiektyw na te rybki i walę serią moich 5kl/sek. Strasznie proste. W tym samym dniu udaję się do pobliskiego sklepu i kupuję mąkę, płatki kukurydziane i owsiane następnie mieszam to wszystko z wodą i powstaje ciasto przynęta.
Ornitolodzy zapraszają na wieczorne ognisko i kiełbaskę. Oczywiście korzystam z
zaproszenia i na wieczornych i nocnych opowieściach zastaje nas świt. Idę na rekonesans aby poszukać dobrego miejsca. Zastanawiam się jaki wziąć statyw, wybieram monopoda bo przecież to tylko rekonesans a ja mam przed sobą całe pięć dni. Tripod ciężki wezmę go jak już znajdę dobre miejsce. Stan wody dość wysoki po ostatnich opadach, rzeka brudna i rwącą, nie ma jak przejść na drugą stronę a boję się zaryzykować upadku w rwącym nurcie bo szkoda aparatu. Pozostaje tylko jedna strona brzegu. Szukam zastoisk gdzie nie ma bystrego nurtu i woda jest w miarę przeźroczysta aby było widać rybki-przynęty. No i znajduję takie miejsce i słyszę po piskach że zimek grasuje w okolicy. Dobrze jest - myślę. Stawiam patyk a przy brzegu buduję z kamieni mały stawek ok. 0.5mx0.5m. i wkładam na środek moje ciasto. Ten stawek to oczywiście obszar polowań zimorodka. Teraz czatownia. Bardzo prowizoryczna gałęzie i siatka maskująca. Odległość 8-10m. Nie dało się bliżej bo akurat taka była konfiguracja terenu. Ale co tam niech będzie te 10 m. Zasiadam nie bardzo wierząc, że coś z tego będzie. Przez lornetkę obserwuję stawek, jest tam chyba setka ryb, no normalnie ławica. Aparat na monopodzie z ustawioną ostrością na środek stawku. Monopod nie jest wygodny w tym wypadku, bo nie da się trzymać całego zestawu tak aby był ciągle na tym samym punkcie mojego stawku. Nic to, przecież to dopiero pierwsze godziny realizacji mojego planu. Jeżeli to się sprawdzi to wrócę po tripoda. Mija 40 min od momentu kiedy siadłem gotowy do strzałów i zimek siada na patyku. I natychmiast wali w mój stawek. Tak byłem zaskoczony, że nie zdążyłem zareagować. Staram się trzymać monopod tak aby celownik wizjera był na środku stawu ale to jest dość trudne. A zimek znowu atakuje mój staw, tym razem strzeliłem serią. I trzeci atak i znowu seria fotek. Strzelam te fotki i wiem że, do tej sytuacji monopod jest do d.....Po trzecim ataku zimek konsumuje rybkę i odlatuje a ja natychmiast wracam w to miejszce z monopodem ale zimek nie pojawia się do zmroku.
Oczywiście na drugi dzień zasiadam tam znowu. Zimek nie przylatuje.
I wyobraźcie sobie że nie przyleciał przez następne cztery dni. Wniosek jest taki że, trzeba być przygotowanym zawsze, bo drugi raz ta sama sytuacja może się nie powtórzyć. A ja żałuję że nie wziąłem tripoda za pierwszym razem.
Będę jednak walczył dalej.
Zamieszczam fotki, oczywiście gnioty ale chcę abyście mieli wyobrażenie.
Jak sądzę najlepsze ale nie takie jakie bym chciał (bo ostrość nie ta i crop) można zobaczyć ( nr368 ) ---> http://www.fotoprzyr... ... 6,1305.htm
Pozostałe:
12.
13.
#40 (Tomasz Szyszko)
Napisano 11 września 2010 - 17:08
Grunt, to dobry plan. Gratuluję realizacji i życzę więcej szczęścia następnym razem
Podobne tematy
Temat | Podsumowanie | Ostatni post | |
---|---|---|---|
Jak jest nad Biebrzą? |
|
|
|
Namiot jako ukrycie i do lezenia i spania |
|
|
|
Jaka rozdzielczość do labu? |
|
|
|
Jak umieszczać zdjęcia na forum? |
|
|
|
Ponton jako pływająca czatownia |
|
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0
0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych