II Festiwal Polarny - Polarne Klimaty
#21
Napisano 15 marca 2009 - 00:23
Cały festiwal to była jedna wielka rewelka, głębokie pokłony i gratulacje dla kolegi mmoska za całą imprezkę. Mieliśmy nawet okazję się poznać przy ognisku, ale nie długo porozmawialismy, bo Mateusz był dosłownie rozrywany.
Niewiele brakowało a musiałbym zostać do rana ale nie żebym coś wypił przy ognisku tylko akumulator mi padł w samochodzie (musiałem zostawić włączone swiatła) i ledwo go odratowaliśmy z pomocą pary uczestników festiwalu, za co chciałbym im jeszcze raz podziękować.
No na razie to tyle bo rano jadę do Wawy na wystawę kotów, potem moze jeszcze jakieś foty więc wypadałoby się odrobinę przespać.
#22
Napisano 15 marca 2009 - 19:48
Dlatych co niebyli pozostaje jeszcze zwiedzanie wystawy w Izabelinie. Wystawa Ptaki Spitsbergenu bedzie tam jeszcze wisiec do 12 kwietnia. Wystawa ze zdjeciami Puchalskiego, takze jeszcze tam pozostanie, ale tylko do 28-29 marca. Pustke po niej na dwa tygodnie zastapi wtedy ekspozycja kilku moich starszych zdjec.
www.arktyka.org.pl; www.wild-arctic.eu
#23
Napisano 15 marca 2009 - 19:50
www.arktyka.org.pl; www.wild-arctic.eu
#24
Napisano 15 marca 2009 - 22:00
#25
Napisano 16 marca 2009 - 23:01
Zapraszam, mysle jednak, ze na te 50 zdjec na wystawie znane jest powiedzmy ze 20 z internetu. wiele wczesniej niepokazywalem.chyba sobie kiedyś skoczę do Izabelina pooglądać wydrukowane wersje znanych mi zdjęć
www.arktyka.org.pl; www.wild-arctic.eu
#26
Napisano 17 marca 2009 - 00:40
#27
Napisano 27 marca 2009 - 00:25
W tygodniku ,, Życie Łomianek" nr 13 z 26 marca 2009 na stronie 4 jest moja relacja z festiwalu z czterema fotkami. Niestety redakcja jak to redakcja pozwoliła sobie skrócić np. niektóre podpisy pod fotkami w taki sposób, że dla czytelnika, który nie był na festiwalu mogą być odrobinę niezrozumiałe. No cóż w stopce każdej gazety jest zapis, że redakcja zastrzega sobie prawo skracania materiału. Relacja zajmuje prawie całą stronę.
#28
Napisano 27 marca 2009 - 09:20
#29
Napisano 27 marca 2009 - 13:15
,,Polarne Klimaty” – pod takim hasłem na terenie Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego odbył się II Festiwal Polarny. Okazją do zorganizowania imprezy było zakończenie IV Międzynarodowego Roku Polarnego. Celem festiwalu było przedstawienie głównych kierunków polskich badań i eksploracji w rejonie Arktyki. Część naukową rozpoczął dr hab. Piotr Głowacki (kierownik Zakładu Badań Polarnych Instytutu Geofizyki PAN). Nakreślił on krótki rys historyczny polskich badań na terenie Spitsbergenu, zapoznał też zebranych z rozmieszczeniem i stanem polskich stacji polarnych w tym rejonie. Dr Tomasz Janecki z Zakładu Biologii Antarktyki omówił zagadnienia związane z badaniami jedynego na Ziemi niezamieszkanego przez ludzi kontynentu – Antarktydy. Podkreślił, że jest to kontynent wielu ,,naj”, m. in. najgrubsza pokrywa lodowa, wieją tam najsilniejsze wiatry dochodzące do ponad 200 km/h, a także zanotowano tam najniższą temperaturę -89ͦ C. Prof. Jacek Jania (przewodniczący Komitetu Badań Polarnych PAN) przedstawił metody i wyniki badań lodowców Spitsbergenu, ze szczególnym uwzględnieniem ich interakcji ze stale ocieplającym się klimatem. Ważnym punktem festiwalowego programu było otwarcie wystawy fotograficznej ,, Ptaki Spitsbergenu” autorstwa Mateusza Moskalika . Autor z wykształcenia jest fizykiem a z zamiłowania fotografem i polarnikiem. Jest też doktorantem w Zakładzie Badań Polarnych i Morskich IGF PAN. Od czasu XXVI Wyprawy Polarnej PAN na Spitsbergen, której był uczestnikiem jeszcze jako student, niemal każdy sezon wiosenno letni spędza na Spitsbergenie. Inną atrakcją fotograficzną była wystawa prac Włodzimierza Puchalskiego. Zaprezentowano fotografie pochodzące z wyprawy arktycznej w latach 1957-1958 i antarktycznej z przełomu 1978 i 1979r.
Część poświęconą exploracji rejonów arktycznych rozpoczął Dawid Kaszlikowski, który wraz z Elizą Kubarską , po pokonaniu wielu trudności związanych z kaprysami pogody, wytyczyli nową trasę wspinaczkową na najwyższym klifie świata Thumbnali w południowej Grenlandii. Lech i Wojciech Flaczyńscy opowiedzieli o swojej wyprawie na Alaskę, w czasie której zdobyli najwyższy szczyt Ameryki Północnej Mc Kinley, a następnie po kilkudniowym przedzieraniu się przez alaskańskie bagna spłynęli rzeką Kuskokwim. Ostatnim punktem programu była opowieść członków załogi jachtu s/y ,,Stary” . W 2006 roku, wyprawą QNT Northwest Passage, po stu latach powtórzyli oni jeden z największych wyczynów w historii exploracji arktyki, jakim była wyprawa Amundsena z lat 1903-1906, przejściem pólnocno – zachodnim. Zaprezentowany też został film pt. ,,W poszukiwaniu legendy” dokumentujący wyczyn tej młodej polskiej załogi.
Festiwal zakończyło wspólne ognisko, przy którym każdy mógł upiec kiełbaskę i porozmawiać o dalekich wyprawach.
tekst i fot. Tomasz Zawadzki
Sorki ale musiałem zrobić taki mocny skrót z imprezki, bo to jest gazetka lokalna a nie jakaś tematyczna. Może ktoś napisał coś więcej w którymś ze specjalistycznych pism. Na dodatek nie jestem zawodowym pismakiem, tylko czasem nabazgrzę coś i pstryknę dla kilku lokalnych pisemek.
#30 (Tomasz Szyszko)
#31
Napisano 27 marca 2009 - 13:31
#32 (Tomasz Szyszko)
Napisano 27 marca 2009 - 13:35
#33
Napisano 29 marca 2009 - 20:12
czy mógłby którys z Panów wysłać mi zdjęcia z Festiwalu na maila? milc23@o2.pl Podobno na nich jestem Życia Łomianek nie prenumeruję i po przeszukaniu nic nie znalazłam niestety :/
Akurat się składa miałabym pamiątkę po tym arcyciekawym dniu! Naprawde gratuluję organizacji i cieszę się, że mogłam w tym uczestniczyć
Pozdrawiam!
#34
Napisano 31 marca 2009 - 22:38
Witam!
Akurat się składa miałabym pamiątkę po tym arcyciekawym dniu! Naprawde gratuluję organizacji i cieszę się, że mogłam w tym uczestniczyć
Pozdrawiam!
No i widze, ze wiecej ludzi z Fotoprzyrody tam bylo. Jak milo.
Tomku, jesli to mozliwe to poprosilbym jakis skan strony z gazety gdzie jest ten material, oraz informacje czy moge ten skan zamiescic na stronie podjac kiedy to sie ukazalo.
A narazie gdzie mozna znalezc elementy pofestiwalowe:
Narazie to co w internecie
material zdjeciowy na stronie arktyka.org.pl
materiał na stronie National Geographic
Materiał w serwsie onet.pl - tam jest takze odnosnik na zdjecia.
Materiał na stronie magazynu GÓRY
wszelkie informacje o nowosciach beda sie pojawiac potem takze na stronie
kalendarium festiwalu - arktyka.org.pl
www.arktyka.org.pl; www.wild-arctic.eu
#35
Napisano 31 marca 2009 - 22:57
Podobne tematy
Temat | Podsumowanie | Ostatni post | |
---|---|---|---|
Dbanie o sprzęt w warunkach polarnych |
|
|
|
Aparat Samsung w konkursie Foto-Festiwal.pl |
|
||
V Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej "Szt |
|
||
Konkurs fotograficzny "Foto-Festiwal" |
|
||
Nurzyk polarny (Uria lomvia) |
|
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych