Festiwal Polarny w Izabelinie
,,Polarne Klimaty” – pod takim hasłem na terenie Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego odbył się II Festiwal Polarny. Okazją do zorganizowania imprezy było zakończenie IV Międzynarodowego Roku Polarnego. Celem festiwalu było przedstawienie głównych kierunków polskich badań i eksploracji w rejonie Arktyki. Część naukową rozpoczął dr hab. Piotr Głowacki (kierownik Zakładu Badań Polarnych Instytutu Geofizyki PAN). Nakreślił on krótki rys historyczny polskich badań na terenie Spitsbergenu, zapoznał też zebranych z rozmieszczeniem i stanem polskich stacji polarnych w tym rejonie. Dr Tomasz Janecki z Zakładu Biologii Antarktyki omówił zagadnienia związane z badaniami jedynego na Ziemi niezamieszkanego przez ludzi kontynentu – Antarktydy. Podkreślił, że jest to kontynent wielu ,,naj”, m. in. najgrubsza pokrywa lodowa, wieją tam najsilniejsze wiatry dochodzące do ponad 200 km/h, a także zanotowano tam najniższą temperaturę -89ͦ C. Prof. Jacek Jania (przewodniczący Komitetu Badań Polarnych PAN) przedstawił metody i wyniki badań lodowców Spitsbergenu, ze szczególnym uwzględnieniem ich interakcji ze stale ocieplającym się klimatem. Ważnym punktem festiwalowego programu było otwarcie wystawy fotograficznej ,, Ptaki Spitsbergenu” autorstwa Mateusza Moskalika . Autor z wykształcenia jest fizykiem a z zamiłowania fotografem i polarnikiem. Jest też doktorantem w Zakładzie Badań Polarnych i Morskich IGF PAN. Od czasu XXVI Wyprawy Polarnej PAN na Spitsbergen, której był uczestnikiem jeszcze jako student, niemal każdy sezon wiosenno letni spędza na Spitsbergenie. Inną atrakcją fotograficzną była wystawa prac Włodzimierza Puchalskiego. Zaprezentowano fotografie pochodzące z wyprawy arktycznej w latach 1957-1958 i antarktycznej z przełomu 1978 i 1979r.
Część poświęconą exploracji rejonów arktycznych rozpoczął Dawid Kaszlikowski, który wraz z Elizą Kubarską , po pokonaniu wielu trudności związanych z kaprysami pogody, wytyczyli nową trasę wspinaczkową na najwyższym klifie świata Thumbnali w południowej Grenlandii. Lech i Wojciech Flaczyńscy opowiedzieli o swojej wyprawie na Alaskę, w czasie której zdobyli najwyższy szczyt Ameryki Północnej Mc Kinley, a następnie po kilkudniowym przedzieraniu się przez alaskańskie bagna spłynęli rzeką Kuskokwim. Ostatnim punktem programu była opowieść członków załogi jachtu s/y ,,Stary” . W 2006 roku, wyprawą QNT Northwest Passage, po stu latach powtórzyli oni jeden z największych wyczynów w historii exploracji arktyki, jakim była wyprawa Amundsena z lat 1903-1906, przejściem pólnocno – zachodnim. Zaprezentowany też został film pt. ,,W poszukiwaniu legendy” dokumentujący wyczyn tej młodej polskiej załogi.
Festiwal zakończyło wspólne ognisko, przy którym każdy mógł upiec kiełbaskę i porozmawiać o dalekich wyprawach.
tekst i fot. Tomasz Zawadzki
Sorki ale musiałem zrobić taki mocny skrót z imprezki, bo to jest gazetka lokalna a nie jakaś tematyczna. Może ktoś napisał coś więcej w którymś ze specjalistycznych pism. Na dodatek nie jestem zawodowym pismakiem, tylko czasem nabazgrzę coś i pstryknę dla kilku lokalnych pisemek.