Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Jaki format zdjęcia ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 28 luty 2009 - 22:26

W jakich formatach wywołujecie zdjęcia dla siebie i w jakiej formie je przechowujecie. Robił ktoś ostatnio modne fotoksiążki ?

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#2 Norbius

Norbius
  • Użytkownik
  • 2121 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 28 luty 2009 - 22:30

Ja zawsze robię w RAW. Potem wywołuję RAWa (w środowisku 8bitowym....chociaż dla lepszej jakości przejść tonalnych możnaby w 16bit) do TIFF, którego z kolei obrabiam i zapisuję w JPEG (save for web w PS).
Zdjęcia przechowuję w formacie w jakim zrobiłem ;-)
Jedyne zdjęcia jakie wywołałem na papierze to fotki moich aranżacji - wiszą na ścianie :mrgreen:

#3 Logiełka (Piotr)

Logiełka
  • Lokalizacja:
    Konstancin-Jeziorna

Napisano 28 luty 2009 - 22:35

Qelka, ja ostatnio robiłem fotoksiążkę ze ślubu i wesela mojej chrześnicy oraz wymyśliłem sobie foto-story czyli książkę z wierszowanymi opisami. Książkę wykonywałem w foto-jokerze. Koszt ok. 130 zł. Okładka twarda, jakość przyzwoita (chociaż do zdjęć na papierze fotograficznym dużo brakuje). Trzeba pamiętać aby usunąć ze zdjęć exify (bo program głupieje i potrafi przekręcać, robić dziwne białe plamy itp.) Program do robienia fotoksiążki można ściągnąć z internetu.

#4 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 28 luty 2009 - 22:50

Qelka, większośc na dysku, parę 30x45 na ścianie. Częśc zbiorów zamierzam wywołac w jakimś małym formacie i poukładac w normalnym albumie.

#5 jacek p.

jacek p.
  • Użytkownik
  • 627 postów
  • Lokalizacja:
    Przemyśl

Napisano 28 luty 2009 - 22:53

Monastor - ile płacisz za 30 - 45 ? :-D
...Qelka przepraszam, że się wcinam ;-)
Pozdrawiam Jacek P.

#6 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 28 luty 2009 - 22:55

jacek p., szczerze mówiąc nie pamiętam Dołączona grafika
Ostatni raz robiłem odbitki jeszcze w wakacje w sprawdzonym labie.

#7 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 28 luty 2009 - 22:57

no właśnie chciałabym sobie wywołać niektóre zdjęcia z kilku ostatnich serii. Dysk dyskiem ale nie ma to jak mieć zdjęcie w ręku. Wiadomo, że do takich zdjęć się częściej wraca, jakoś lepiej ogląda a i nieraz łatwiej tak się pochwalić innym.

Zastanawiam się tylko czy np. format 10 x 15 nie jest za mały a znowu czy opłaca się robic większy format.

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#8 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 28 luty 2009 - 22:59

Qelka, to zależy jakie zdjęcia. Te bardziej udane myszaki zrobiłbym na Twoim miejscu w 20x30. To już spory format, akurat żeby sobie do jakiejś teczki schowac i czasem komuś pokazac, a i na ścianę jest ok.

#9 jacek p.

jacek p.
  • Użytkownik
  • 627 postów
  • Lokalizacja:
    Przemyśl

Napisano 28 luty 2009 - 23:04

Qelka - 10x15 to za małe...
...wybierz kilka najlepszych - powiedzmy dziesięć - i zrób 20x30 to będzie się czym pochwalić...
...ale zanim zlecisz drukowanie sprawdz na ich monitorze jak to wygląda :-D
Pozdrawiam Jacek P.

#10 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 28 luty 2009 - 23:10

u mnie 20 x 30 kosztuje 3 złote więc nie jest to jakis ogromny koszt

ten format o którym mówi Monastor musiałabym przez internet wtedy zdaje się 6 zł + koszta wysyłki

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#11 Norbius

Norbius
  • Użytkownik
  • 2121 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 28 luty 2009 - 23:12

Myślę, że jak zrobisz odbitki 20x30 ze swojego 40d to będziesz zadowolona.
Ja robiłem odbitki 15x18 fotek z mojego starego 4mpix kompakta i jakość (ilość detalu) była dużo lepsza niż to co widziałem na monitorze. Polecam fotki błyszczące (moim zdaniem wychodzą lepiej niż matowe). Najlepiej wybierz jakąś fotkę i idź do labu - będziesz wiedziała na czym stoisz ;-)

#12 Mikouak

Mikouak
  • Lokalizacja:
    Legionowo/Zegrze

Napisano 01 marzec 2009 - 09:06

Teściu swego czasu wpadł w szał wywoływania swoich fotek i robił chyba 40x60 (przez jakiś czas można było znaleźć w necie parę miejsc, gdzie taka odbitka kosztowała parę zetów! Może jeszcze gdzieś...). Cała chałupa obwieszona antyramami z passe-partout, do tego poprzekładane bibułą w teczkach.
Na własny użytek zrobiłbym tak jak radzą koledzy, 20x30, ale kilka fotek z nocnego focenia nad Wisłą chyba wywołam w wersji dużej-panoramicznej.
7D; 10-20; 50/1,8; 55/1,4; 100/2,8; 400/5,6
...:: http://www.jakzobrazka.pl ::...

#13 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 01 marzec 2009 - 10:10

Ja mam kilka odbitek 20x30 zarówno z analoga jak i cyfry. Odbitki z cyfry i anlaoga (dobry negatyw) są bardzo porównywalnie jeśli chodzi o jakość z odbitkami cyfrowymi. Kadrowałem także z 6megapixelowej matrycy i wykonywałem z tego odbitki 20x30 i są ok. Gdybym zrobił odbitkę z całej klatki przy takiej samej skali odwzorowania to uzyskałbym format 30x45 bardzo dobrej jakości!
Moim zdaniem warto robić odbitki z najciekawszych naszych ujęć. Zdjęcie w takiej postaci ma dopiero urok. Jednak minimalny format, który pozwala naprawdę dostrzec walory zdjęcia to nie mniej niż 20x30.
<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#14 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 01 marzec 2009 - 10:31

Większość odbitek mam 10x15.
Co lepsze robię 15x21 (trzeba obcinać boki)
Kilka zrobiłem 20x30.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#15 moby dick

moby dick
  • Lokalizacja:
    Zręcin k/Krosna

Napisano 01 marzec 2009 - 12:28

Jeżeli chcesz swoje fotki komuś pokazać lub powiesić na ścianie,to format, moim zdaniem, minimum 20x30, jednak znacznie lepiej prezentują się w formacie 30x45. Po ostatniej wyprawie na Alaskę wywołałem kilka fotek w takim formacie i w porównaniu do zdjęć oglądanych na monitorze jest to po prostu przepaść!
Canon 7D; C 400/5.6 L; Benro gh-2; Patrol GR

#16 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 01 marzec 2009 - 15:07

Na ściane powiesiłem 20x30 w antyramach - ładnie to wygląda. Ale naprawdę wielkie wrażenie robi 30x45 ;-) robiłem takie na wystawę
Qelka, powiem ci tak - szanuj swoje zdjęcia, nie szczędź na nie pieniędzy.... bo warto... zrób większe wydruki bo to naprawdę robi wrażenie. Jak się dogadasz w labie to ci zniżkę dadzą przy większej ilości.
Odbitki warto robić - bo to przeciez na tym polegają zdjęcia - to będzie prawdziwa pamiątka i trofeum!

:ninja:


#17 DS

DS
  • Małomówny
  • 23 postów
  • Lokalizacja:
    Warmia

Napisano 01 marzec 2009 - 16:57

Dokładnie. Zdjęcia robi się po to, żeby je prezentować, na publicznych lub prywatnych ścianach ;) Mają być oglądane przez innych a nie przepadać w zakamarkach twardych dysków.

#18 Mikouak

Mikouak
  • Lokalizacja:
    Legionowo/Zegrze

Napisano 01 marzec 2009 - 17:21

To może ja już konkretnie:
http://www.lab-net.pl/

30x45 po 8 zeta :-D
7D; 10-20; 50/1,8; 55/1,4; 100/2,8; 400/5,6
...:: http://www.jakzobrazka.pl ::...

#19 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 02 marzec 2009 - 09:24

Zgadza się. Utracić zdjęcie z dysku czy cd/dvd jest banalnie proste. Później tylko płacz pozostaje, jeśli soft nie radzi. Ja staram się te najlepsze wywoływać w formacje 20x30 cm, ale ostatnio tego nie robiłem :roll: Chyba czas najwyższy przejrzeć archiwum i coś wybrać ;-)
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#20 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 02 marzec 2009 - 23:05

albumowe "pamiątki" robię 10x15 - do pooglądania spokojnie wystarczy, choć wiele dobrych zdjęć na tym sporo traci. Ostatnio jednak przebrałem zapasy i zrobiłem kilka odbitek 30x40cm (akurat takie ramki miałem). Papier prof-foto w fotojokerze - zrobiłem jednak błąd i wziąłem matowy - błyszczący byłby zdecydowanie lepszy. Jedna odbitka - 11 złotych. Większość zdjęć z jpeg z istDS (6,3 miliona pikseli) i wyszły bardzo dobrze, te z K20D (też jpeg 14,2 mln pikseli) mają delikatniejszą fakturkę, ale aż tak bardzo się nie różnią....
Ale przyjemność z codziennego oglądania w robocie Wołowca w szacie wczesno-wiosennej w wymiarze 30x40 cm - bezcenna:mrgreen:
<p>Nikon FX i Olympus m4/3





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych