Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

"Nasza klasa" popiera złodziejstwo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1 sebaok

sebaok

Napisano 02 marzec 2009 - 21:44

Witam
Zawsze wiedziałem, ze nasz kraj jest dziwny ale teraz to naprawde nie wiem czy się śmiać czy płakać.
Coraz częsciej trafiam na profile na których znajduje moje zdjecia, oczywiście nigdy nie wyrażałem zgody na zamieszczenie. Właściciel profilu śmieje się tylko bo co mu moge zrobić.
Mamy w portalu świetną opcje: nadużycie > ktoś umieścił zdjecie na którego umieszczenie nie wyraziłem zgody. Tylko, ze jak przyszło co do czego okazuje sie, ze nie przyda się do niczego.
Administracja pisze, ze nie jest w stanie zweryfikować do kogo należy zdjecie, mimo tego, ze mam je w swojej galerii, na www, na dysku plik raw.
Pozostaje mi jedynie droga sądowa która bedzie sie ciągła 10 lat po czym zostanie umorzona jeśli oczywiście policja znalazłaby oskarżonego co również jest mało realne.
Gdzie my żyjemy?
Przejde się na policje chociaż wątpie zeby to coś dało.

#2 gdc

gdc
  • Użytkownik
  • 311 postów

Napisano 02 marzec 2009 - 21:56

Nieprawda. Sądy w tych sprawach działaja w miare szybko i sprawnie. Tylko ze umieszczanie swojego zdiecia w profilu a zarabianie na nim to zupelnie inne rzeczy. mozesz nie zyczyc sobie by ktos nie podszywał sie pod twoje dzieła. Sad moze z racji na "znikomą szkodliwosc czynu" nie dokopac za duzo delikwentowi.

#3 sebaok

sebaok

Napisano 02 marzec 2009 - 22:09

Świetnie tylko najpierw trzeba znaleść goscia a to jest mało realne bo juz było o podobnych sprawach.

#4 Marcin STFN

Marcin STFN
  • Użytkownik
  • 1775 postów
  • Lokalizacja:
    Częstochowa/Gdańsk

Napisano 02 marzec 2009 - 22:26

sebaok, wyluzuj troche. Myślisz że robią powiększenia z tych fotek i trzepią na nich kasiore? :-> Moje fotki też są w 1 profilu, napisałem żartobliwy komentarz że nawet nie zostałem zaproszony i tyle ;-) Korona mi z głowy nie spadła.
Pozdrawiam!
Canon 7D+BG-E7, Canon 50D+BG-E2N, Canon EF 300/2.8 L IS USM, Canon TC 1.4xII, Manfrotto 055 PROB, Manfrotto 393, Skimmer
www.marcinstefanczyk.pl

#5 sebaok

sebaok

Napisano 02 marzec 2009 - 22:33

Marcin STFN, wyluzowałbym ale denerwuje mnie to, gdyby jeszcze były podpisane to ok ale tak...

#6 Norbius

Norbius
  • Użytkownik
  • 2121 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 02 marzec 2009 - 22:40

No cóż - life is brutal.
Co jakiś czas znajduję na allegro w aukcjach roślin akwarystycznych moje zdjęcia- czasami z perfidnie wykasowanym moim podpisem w narożniku. Zawsze zgłaszam takie zajście do allegro i aukcje są usuwane ale zdarzyło mi się, że dostałem maila z allegro, abym załatwił to sam ze sprzedającym.

Walczyć możesz....Powodzenia.

#7 gdc

gdc
  • Użytkownik
  • 311 postów

Napisano 02 marzec 2009 - 23:06

Dokładnie, walczyć mozna, ale to jest to 56% społeczeństwa polskiego, które nie ma legalnego softu, piraci na maxa i prawda jest taka ze jest SPOŁECZNE PRZYZWOLENIE na łamanie wszelkich praw autorskich, więc teraz wiesz jak się czuja kolesie z adobe, ms itd....
Wciąz ludzie chcący być fair sa u nas postrzegani jak leszcze i frajerzy - a na siłę... no cóż z betonem, mozna... tylko czasem szkoda "narzędzi".
ALe jak chcesz. Sąd się napewno tym zajmie z powództwa cywilnego. Nasza klasa bedzie musiała udostepnic loginy ip itd do wgladu prokuratury.
Rzeczywiście administratorzy NK mogliby wysłac meila przywołujacego do porzadku tego trola, ale z drugiej strony, admini NK chyba tylko siedzieliby i zalatwiali sprawy dzieci neostrady.
Nie wiem czy wiesz jak wyglada obsluga detalu w IT - kazdy normalny człowiek ucieka z tamtad, zostaja tylko tacy ludzie ktorzy maja na wszystkich olewke.
Znam przypadki gdzie gosc sprzedawal firme (hosting) swoim pracownikom, bo mial dosyc uzerania sie z detalem. Takie przypadki gdy pracownik zygal z nerwow tez znam. Normalni userzy niestety cierpią, a czasami nasze marzenia okazuja sie chińskimi przekleństwami... jednym jest wolność słowa* a drugim internet pod strzechą

*
W przypisie czytamy: wolność wypowiedzi tak - ale niestety słowa, wyrazy, literki - to jeszcze nie wypowiedz... dzwięk jaki wydaje świnia pepłajaca sie w swoich odchodach też da się zapisać w formie pisanej :-/

#8 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 02 marzec 2009 - 23:28

sebaok, ciesz się ze nie jesteś... dajmy na to grafikiem ;-) Zajrzyj sobie na tę galerię: http://alexiuss.deviantart.com/ - gościu trzepie zarąbiste obrazy w Photoshopie - średnio co miesiąc w swoim blogu opisuje i podaje przypadki kradzieży jego obrazów i zuania ich do celów komercyjnych ( głównie okładki ) - i niestety facet nie ma co z tym zrobić bo jak jakaś firma z Argentyny używa sobie jego obrazka to nie ma szans na egzekwowanie prawa ;)

Nie wiem czy zwróciliści uwagę ale większość profesjonalnych fotografów albo pokazuje zdjęcia w rozdzielczości poniżej 800x800pix albo prezentuje je w takiej formie że nie da się ich skopiować ( animacje Flash )

Tak czy inaczej - sebaok - NIE POPUSZCZAJ! zachowuj wszelkie maile z Naszej-klasy, będziesz miał potem dowody w sprawie jakby co ;-) A znaleźc można każdego bardzo łatwo ZWŁASZCZA jak ktoś jest na naszej-klasie.

:ninja:


#9 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 02 marzec 2009 - 23:35

E tam szarpać się, napisz do Nk żeby usunęli profil tego gościa i tyle. Ale najpierw zorientuj się czy można coś na tym zarobić (poprzez sąd).

#10 sebaok

sebaok

Napisano 03 marzec 2009 - 06:13

NK nie usunie profilu bo... uwaga... gość mógłby ich pozwać do sądu za niewywiązanie sie z umowy:)

#11 Mikouak

Mikouak
  • Lokalizacja:
    Legionowo/Zegrze

Napisano 03 marzec 2009 - 08:18

A wrzucasz do exifa jakieś swoje dane, typu "Copyright SebaOk"? Najprościej byłoby zacząć od wywalczenia usunięcia samych zdjęć.
Ja swego czasu stoczyłem ostry bój z bebo.pl, ale w moim przypadku to sam portal sobie przywłaszczył moją "twórczość"... Doprowadziłem pisanie maili z (legalnymi) groźbami do perfekcji ;-)
Trzeba poruszyć wyobraźnię takiego delikwenta, choć czasem bywa to trudne. Może warto by bezpośrednio takiego palanta postraszyć sądem? Wyślij gościowi mailem dokument zgłoszenia do prokuratury z wpisanymi jego danymi :-P

gdc, miło spotkać kogoś, kto ma wszystko legalne, nie ma ani jednej mp3 i w życiu nie oglądał filmu ściągniętego z emula...
7D; 10-20; 50/1,8; 55/1,4; 100/2,8; 400/5,6
...:: http://www.jakzobrazka.pl ::...

#12 sebaok

sebaok

Napisano 03 marzec 2009 - 09:20

Wyślij gościowi mailem dokument zgłoszenia do prokuratury z wpisanymi jego danymi


Dawno bym to zrobił gdybym miał jego dane.
To niestety konto fikcyjne
http://nasza-klasa.pl/profile/22260449

#13 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 03 marzec 2009 - 10:21

Tak jak pisałem szkoda się szarpać. Porozmawiaj z NK, może zrozumieją (chociaż wątpię). Prawnie nie zmusisz ich do usunięcia profilu, od tej strony są dobrze zabezpieczeni.

#14 Mikouak

Mikouak
  • Lokalizacja:
    Legionowo/Zegrze

Napisano 03 marzec 2009 - 10:35

Napisz do NK jakiś oficjalnie brzmiący papier. Muszą mieć na to jakieś procedury. Ja też kliknąłem w "zgłoś nadużycie".
7D; 10-20; 50/1,8; 55/1,4; 100/2,8; 400/5,6
...:: http://www.jakzobrazka.pl ::...

#15 mlopaci

mlopaci
  • Użytkownik
  • 53 postów
  • Lokalizacja:
    Okolice Warszawy

Napisano 03 marzec 2009 - 12:28

Jeśli chcesz z tym walczyć na poważnie, to musisz:
1) Zawiadomić formalnie naszą-klasę o naruszeniu praw Twoich autorskich i zawiadomić, że planujesz wnioskować o ściganie sprawcy. Musisz zażądać oprócz usunięcia treści ze strony www, zabezpieczenia wszystkich logów z działalności użytkownika "Myśliwi i pasjonaci - Łowiectwo", w celu późniejszego przekazania ich odpowiednim organom.

2) Ściganie takich naruszeń następuje wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego. Musisz zgłosić się do odpowiedniej jednostki policji zajmującej się ściganiem przestępczości komputerowej (zwykle jest to dział w PG w komendach wojewódzkich) i złożyć wniosek o ściganie.

3) We wniosku powołujesz się na art 78 ust.1 oraz art. 115. ustawy prawo autorskie, a jeśli w exifie były dane o copyright'cie i zostały usunięte to również na art. 268. § 1. kodeksu karnego.

4) Do wniosku dołączasz korespondencje z NK w której żądałeś zabezpiecznia logów systemowych
KM D5D + KIT + Tamron AF70-300 F/4-5.6 Di; Canon D10; Nokia 3,2 Mpx (GPS + Sportstracker)

#16 Eidolon

Eidolon
  • Użytkownik
  • 55 postów
  • Lokalizacja:
    Dukla/Białowieża

Napisano 03 marzec 2009 - 15:50

Słuchajcie, mam pewien pomysł. W podobnych przypadkach fajnie by było, gdybyśmy my (w sensie fotograficy przyrody czy jak tam nazwać ta niszę oraz jacyś znajomi i właściwie jak największa ilość osób, którą można zmobilizować) postarali się takim ludziom trochę uprzykrzyć życie i za każdym razem po daniu znaku np. tu na forum wchodziłoby sie na taka nk na przykład i zamieściło parę niepochlebnych komentarzy. Gdyby zrobić z tego zwyczaj i trochę osób zaangażowałoby się w to (wymaga dosłownie paru minut i nic nas nie kosztuje) to myślę, ze miałoby jakiś oddźwięk. Gdyby jakichś kilkadziesiąt osób w to weszło (co moim zdaniem jest realne) to na pewno by to coś dało. A może byłoby nas kilkaset (chociaż to już pewnie optymistyczne życzeniowe myślenie, ale kto wie).
Ja to widzę tak - ktoś znajduje w necie zdjęcie, które wie, ze jest kradzione, daje znać (może można by specjalny temat na to założyć), a potem ludzie wchodzą i "nękają" złodzieja.
Nawet jeśli komuś nigdy nic nie ukradli, to kto wie, czy kiedyś nie będzie w podobnej sytuacji, dlatego tez warto pomoc komuś, bo później ktoś może pomóc nam. Ale najważniejszy efekt takiej akcji to moim zdaniem pewne napiętnowanie takich ludzi, może z czasem pojawi się nawet obawa przed umieszczaniem kradzionych zdjęć bez pozwolenia na swoich profilach, stronach itd. jeśli natkną się na to gdzieś wcześniej.
Idąc tym tropem wszedłem na ten profil na nk i zostawiłem kilka uwag.

#17 sebaok

sebaok

Napisano 03 marzec 2009 - 16:28

Jak by dobrze się rozejrzeć po profilach myśliwskich to wszystkie zdjecia są kradzione moje i moich znajomych, Janowskiego dużo sie trafia, Grzesiaka widziałem myszaki. CZasami pytam takich czy mają pozwolenie czy ukradli, albo mój koment znika i komentowanie jest zablokowane, znika zdjęcie a czasami cały profil:)

#18 Marek__ZZ

Marek__ZZ
  • Użytkownik
  • 542 postów
  • Lokalizacja:
    Roztocze

Napisano 03 marzec 2009 - 16:42

Ciężka sprawa ale nie można pozostać bezczynnym...
taki kraj..
pamiętacie może jak chyba podczas kampanii prezydenckiej ... jeden baaaaardzo znany polityk zamieścił zdjęcie w spocie wyborczym...jakoby był tak dzielny i malował gdzieś tam ...chyba kominy...
okazało się pózniej że to nie jego zdjęcie bo znalazł się autor...i ten co siedział na tym kominie... a nie był to ten znaaaany polityk
i co..???
i nic..teraz "ufa " mu ponad połowa polaków...

#19 gdc

gdc
  • Użytkownik
  • 311 postów

Napisano 03 marzec 2009 - 17:17

gdc, miło spotkać kogoś, kto ma wszystko legalne, nie ma ani jednej mp3 i w życiu nie oglądał filmu ściągniętego z emula...[/quote]
Nie jestem od zawsze legalny, ale do tego trzeba dorosnąć. Pozatym jak zawsze w tego typu rozmowie - same skrajności.. ludzie którzy kradną każdą wartość intelektualną usprawiedliwiają nawet uzywanie softu który kosztuje 19,90 w biedronce, a ci od legalności najchetniej by wszystkich wsadzili za uzwyanie plików MIDI a co dipiero mp3...

Co innego to uzytek prywatny, co innego zarobkowy, co innego gra, co innego program, co innego posiadanie kogoś fotografii, co innego przerabianie jej, co innego podszywanie się pod jej autora, co innego wyświetlanie w swoim profilu na portalach społecznościowych.
Faniebybyło gdyby świat był biały, ale nie jest.

Wracając do naszej klasy. nękanie kolesia - moze doprowadzic do tego ze to on zlozy pozew do prokuratury o zniesławienie - są tacy cwaniacy.

Jest prosta zasada - nie publikować, albo 800x600 - większość najpiękniejszych fotografii jakie znalazłem w internecie była wielkości 600 - 800 - z tym nic sie nie da zrobic, conajwyzej na tło komórek wkleić - a i na tym się ostro zarabia.

#20 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 03 marzec 2009 - 17:22

odskoczę trochę od tematu :

"We wniosku powołujesz się na art 78 ust.1 oraz art. 115. ustawy prawo autorskie, a jeśli w exifie były dane o copyright'cie i zostały usunięte to również na art. 268. § 1. kodeksu karnego."

jak w exifie umieścić swoje dane ?

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych