Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Natura 2000


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Girdian

Girdian
  • Lokalizacja:
    Wlkp/prawie Wolsztyn

Napisano 13 marzec 2010 - 16:08

Właśnie się dowiedziałem że leśnictwo na którego terenie fotografuje zostało objęte programem Natura 2000. A teraz pytanie czy jeśli mam zgodę od właściciela łąki na postawienie czatowni to czy muszę też ubiegać się o zgodę w jakimś urzędzie? Dodam że łąka jest jakieś 2km od lasu.

Konstruktywna krytyka Ciebie nie kosztuje NIC, mi może pomóc w dalszym rozwoju :-)
D7100/D200+N300/4 AF+K1.4 DGX stoi to na Benro
http://www.tomaszwalkowiak.art.pl/


#2 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 13 marzec 2010 - 16:59

Girdian, obszary ochrony Natura 2000 zgodnie z ustawą o ochronie przyrody posiadają szereg zakazów jakie obowiązują na ich terenie.
Wyróżnia się dwa podstawowe obszary ochrony: ptasi i siedliskowy, przypuszczam że czatownia nie ma żadnego wpływu na pogorszenie stanu żadnego z tych obszarów.
No chyba, że łąka na której postawisz czatownię jest obszarem ochrony siedliskowej, a ty wykopiesz dziurę na takiej łące, wtedy może zachodzić przypuszczenie, że nastąpiło pogorszenie stanu siedliska.
Każdy obszar ochrony natura 2000 powinien mieć w okresie do 6 lat od momentu utworzenia opracowany plan ochrony lub zaplanowane zadania ochronne z tego co wiem rozpoczęła się wielka akcja GDOŚ tworzenia planów zadań ochronnych dla 405 obszarów naturowych na terenie całego kraju, która ma się zakończyć w przeciągu kilku następnych lat.
Tak więc stawiaj czatownię i pstrykaj zdjęcia :mrgreen:
Wojtek

#3 Girdian

Girdian
  • Lokalizacja:
    Wlkp/prawie Wolsztyn

Napisano 14 marzec 2010 - 12:11

ostapowicz, dzięki za wyjaśnienie. Nie mam zamiaru nic kopać tylko wykorzystać stare stogi siana :-)

Konstruktywna krytyka Ciebie nie kosztuje NIC, mi może pomóc w dalszym rozwoju :-)
D7100/D200+N300/4 AF+K1.4 DGX stoi to na Benro
http://www.tomaszwalkowiak.art.pl/


#4 aloes

aloes
  • Użytkownik
  • 271 postów
  • Lokalizacja:
    Mazowsze :)

Napisano 14 marzec 2010 - 15:52

Skoro już mamy temat o obszarach Natura 2000...

Właśnie doczytałam, że teren, na którym mam działkę, jest takim właśnie obszarem chronionym. W życiu się tak nie zdziwiłam, bo to, co się dzieje w lokalnych lasach, woła o pomstę do wszystkich możliwych bóstw. Gmina twierdzi, że z obowiązku wywożenia śmieci się wywiązuje (jasssne, ja swoje wożę do Warszawy, bo nie mam jak ich gminie przekazać, chociaż podatek płacę) i moje interwencje ma w nosie. Tymczasem w lasach stosy śmieci rosną z każdym sezonem - od śmieci "codziennych" po stare muszle sedesowe, od butelek wódki po libacjach po stosy folii szklarniowych. Nie wspomnę już o regularnych rajdach, jakie w lasach urządzają sobie panowie na motocrossach i quadach. Fakt, że obszar został objęty ochroną bardziej z uwagi na rzekę, niż na okoliczne lasy, ale jednak nie jest on ograniczony wyłącznie do owej rzeki.

Nie znam się na tym i przyznam, że obecnie nie mam po prostu czasu wczytywać się w ustawy. Może ktoś wie, do kogo się zgłosić i jaka jest szansa na interwencję?

I - teraz mi przyszło do głowy - jak to jest z polowaniami na tych obszarach? Jakiś cień szansy, że to może nielegalne?
Canon 40D, C 24-105, C 100-400, Sigma 10-20, C 100 Macro, C 430 ExII, Manfrotto, Sirui, różny drobiazg i wielkie plany.
Ponadto C PowerShot SX220, rower, sporo zapału i straszliwy brak czasu.

#5 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 14 marzec 2010 - 17:26

aloes, za lasy odpowiada właściciel, a może nim być osoba prywatna, gmina, miasto lub lasy państwowe.
Natomiast za obszary natura 2000 odpowiada RDOŚ-tak w uproszczeniu, oczywiście w przypadku obszaru naturowego położonego na ternie lasów państwowych za przestrzeganie zakazów i ochronę przyrody odpowiada nadleśniczy(na obszarach morskich dyrektor urzędu morskiego) bo w zasadzie tylko on posiada właściwe służby, które mogą egzekwować przepisy. Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody zlikwidowała Straż Ochrony Przyrody więc poza parkami narodowymi i lasami państwowymi nie ma odpowiednich służb w postaci strażników, którzy mogli by walczyć z łamaniem przepisów o ochronie przyrody pomijam tu oczywiście policję, straż miejską i gminną, które nie maja czasu na takie "pierdoły" jak śmieci w lesie.
Ustawa o ochronie przyrody mówi, że zabrania się podejmowania działań mogących w znaczący sposób pogorszyć stan siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk gatunków roślin i zwierząt, a także w znaczący sposób wpłynąć negatywnie na gatunki, dla których ochrony został wyznaczony obszar Natura 2000. Tak więc jeżeli polowanie nie pogarszają stanu obszaru natura 2000 to mogą się odbywać zgodnie z obowiązującymi zasadami.
Wojtek

#6 buteo

buteo

Napisano 14 marzec 2010 - 17:32

jak to jest z polowaniami na tych obszarach? Jakiś cień szansy, że to może nielegalne?


Nie wiem,może są wyjątki,ale z tego co sam doświadczyłem na obszarze "Natura 2000" polowania odbywają się a jakże. Przy okazji rozwala się żeremia,strzela do drapieżnych ptaków gdy nikt nie widzi,łapie jastrzębie w pomście za "dachowego obsrywacza" i śmieci w lesie równo jak piszesz - czyli norma.

Girdian, jak masz zgodę na czatę od właściciela to jesteś pan i żaden Chuck Ci do tego ;-)

#7 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 14 marzec 2010 - 18:07

buteo, też mnie irytują pewne zachowania, ale to nie powód aby każdy temat na tym forum, który zahacza o łowiectwo, ochronę przyrody i zachowania niegodne cywilizowanych ludzi kończył się awanturą-a tak zaraz będzie w tym wątku.
Jeżeli masz informacje o wykroczeniach i przestępstwach na danym terenie to powiadom policję, a nie wylewasz żółć w tematach gdzie ludzie spokojnie pytają bo chcą mieć odrobinę więcej wiedzy od krzykaczy, którzy biją pianę, a nic nie robią.
Wojtek

#8 aloes

aloes
  • Użytkownik
  • 271 postów
  • Lokalizacja:
    Mazowsze :)

Napisano 14 marzec 2010 - 18:09

ostapowicz, dzięki za wyjaśnienia. Czyli jeśli nie przyłapię gnoja na gorącym uczynku i nie zrobię mu fotki zza drzewa, jak akurat wywala śmieci, a następnie nie zamęczę policji, żeby się tym zajęła, sprawa jest beznadziejna. :(

Wspaniale, cholera.
Canon 40D, C 24-105, C 100-400, Sigma 10-20, C 100 Macro, C 430 ExII, Manfrotto, Sirui, różny drobiazg i wielkie plany.
Ponadto C PowerShot SX220, rower, sporo zapału i straszliwy brak czasu.

#9 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 14 marzec 2010 - 18:36

aloes, policja musi się zająć twoim zgłoszeniem jako obywatela, ale wiem z doświadczenia, że umorzą sprawę bo nie chce im się pogrzebać w śmieciach, a to często jedyny sposób na zlokalizowanie śmieciarza, chociaż nie w 100 %.
Wojtek

#10 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 14 marzec 2010 - 18:55

...
Nie wiem,może są wyjątki,ale z tego co sam doświadczyłem na obszarze "Natura 2000" polowania odbywają się a jakże. Przy okazji rozwala się żeremia,strzela do drapieżnych ptaków gdy nikt nie widzi,łapie jastrzębie w pomście za "dachowego obsrywacza" i śmieci w lesie równo jak piszesz - czyli norma.

... i wypasa samopasem bez najmniejszego nadzoru krowy w lesie :angry:

#11 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 15 marzec 2010 - 10:12

Wprowadzone u nas obszary Natura 200 budzą ogromne kontrowersje wynikające przede wszystkim z braku wiedzy na ich temat. Ustanowione a właściwie narzucone zostały nam bez uzgodnień i opinii , które zdaniem Rdosiów miały miejsce. Najważniejszymi aktami z którymi należałoby się zapoznać jest DYREKTYWA RADY 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory (Dz.U. L 206 z 22.7.1992, str. 7) zmieniona przez Dyrektywę Rady 97/62/WE z dnia 27 października 1997 r. , Rozporządzenie (WE) nr 1882/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 września 2003 r. oraz Dyrektywę Rady 2006/105/WE z dnia 20 listopada 2006 r zwana potocznie „dyrektywą siedliskową” . (obszary specjalnej ochrony siedlisk – SOO) Już sam artykuł 2 przywołanej wyżej dyrektywy po krótce wyjaśnia cel powołania obszarów Naturowych.

„Artykuł 2
1. Niniejsza dyrektywa ma na celu przyczynienie się do zapewnienia różnorodności biologicznej poprzez ochronę siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory na europejskim terytorium Państw Członkowskich, do którego stosuje się Traktat.
2. Środki podejmowane zgodnie z niniejszą dyrektywą mają na celu zachowanie lub odtworzenie, we właściwym stanie ochrony, siedlisk przyrodniczych oraz gatunków dzikiej fauny i flory będących przedmiotem zainteresowania Wspólnoty.
3. Środki podejmowane zgodnie z niniejszą dyrektywą uwzględniają wymogi gospodarcze”

Integralną częścią tejże dyrektywy jest ZAŁĄCZNIK I - TYPY SIEDLISK PRZYRODNICZYCH BĘDĄCE PRZEDMIOTEM ZAINTERESOWANIA WSPÓLNOTY, KTÓRYCH OCHRONA WYMAGA WYZNACZENIA SPECJALNYCH OBSZARÓW OCHRONY, w którym to znajdujemy typy siedlisk, które zgodnie z Dyrektywą mamy obowiązek chronić.

Druga Dyrektywą odnoszącą się do Natury 2000 jest DYREKTYWA RADY z dnia 2 kwietnia 1979 r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa potocznie nazywana dyrektywa ptasią. (obszary specjalnej ochrony ptaków – OSO)

„Artykuł 1
1. Niniejsza dyrektywa odnosi się do ochrony wszystkich gatunków ptactwa występujących naturalnie w stanie dzikim na europejskim terytorium Państw Członkowskich, do którego stosuje się Traktat. Obejmuje ona ochronę, gospodarowanie oraz kontrolę tych gatunków i ustanawia reguły ich eksploatacji.
2. Niniejszą dyrektywę stosuje się do ptactwa, ich jaj, gniazd i naturalnych siedlisk.

Artykuł 2
Państwa Członkowskie podejmują wszelkie niezbędne środki w celu zachowania populacji gatunków określonych w art. 1 na poziomie, który odpowiada w szczególności wymogom ekologicznym, naukowym i kulturowym, mając na uwadze wymogi ekonomiczne i rekreacyjne lub w celu dostosowania populacji tych gatunków do tego poziomu.”

W celu przeniesienia zarządzeń dyrektywy siedliskowej i ptasiej sieci obszarów natura 2000 znalazły swoje odzwierciedlenie w przepisach prawa polskiego w tym w art. 25 znowelizowanej 1 stycznia 2010 r. ustawę z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220); która to wymienia nowa formę ochrony przyrody (Obszary natura 2000).

„art. 26
Minister właściwy do spraw środowiska określi, w drodze rozporządzenia, typy siedlisk
przyrodniczych oraz gatunki roślin i zwierząt, ze wskazaniem typów siedlisk przyrodniczych i gatunków o znaczeniu priorytetowym, wymagające ochrony w formie wyznaczenia obszarów Natura 2000, a także kryteria i sposoby wyboru reprezentatywnej liczby i powierzchni siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk roślin i siedlisk zwierząt do ochrony w formie obszarów Natura 2000, mając na uwadze zachowanie szczególnie cennych i zagrożonych składników różnorodności biologicznej.”

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA w sprawie typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, wymagających ochrony w formie wyznaczenia obszarów Natura 2000 (Dz. U. Nr 94, poz. 795) z dnia z dnia 16 maja 2005 r. określa :
„§1 1. Rozporządzenie określa typy siedlisk przyrodniczych oraz gatunki roślin i zwierząt, ze wskazaniem typów siedlisk przyrodniczych i gatunków o znaczeniu priorytetowym, wymagające ochrony w formie wyznaczenia obszarów Natura 2000, oraz kryteria i sposoby wyboru reprezentatywnej liczby i powierzchni siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk roślin i siedlisk zwierząt do ochrony w formie obszarów Natura 2000.”

Zarządzanie obszarami Natura 2000 jak słuznie zuwazył Ostapowicz ma odbywać się w oparciu o PLAN ZADAŃ OCHRONNYCH oraz PLAN OCHRONY. Plan zadań ochronnych sporządzony ma zostać dla każdego obszaru Natura 2000 z wyłączeniem obszarów morskich w przeciągu 6 lat od jego wyznaczenia lub zatwierdzenia. Z tego co się orientuje powstają już pierwsze plany zadań ochronnych dla pierwszych wyznaczonych obszarów ochronnych. Sporządza się je na okres 1 do 10 lat w trybie zarządzenia Rdosiów na podstawie istniejącej wiedzy i prostego rozpoznania terenowego. Plany ochrony natomiast stanowią jakby rozwinięcie Planów zadań ochronnych i traktują szczegółowo reguły ochrony obszaru. Sporządza się je na okres lat 20 i ustanawiany jest w przeciwieństwie do Planu zadań ochronnych w drodze rozporządzenia Ministra. W tym wypadku miejsca mają dokładne, badanie , inwentaryzacje i ekspertyzy a czas jego powstania może wydłużyć się do dwóch lat.

Warte zaznaczenia jest , że procedura tworzenia i ustanawiania planu ochrony i planu zadań ochronnych uwzględniać musi udział społeczeństwa. Zasady i możliwości uczestnictwa określa ustawa z dnia 03 października 2008 r. – o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227) – art. 39 – 43.

Z tego co się orientuję powstało w międzyczasie już kilka planów ochrony, które nie zdążyły wejść w życie a w międzyczasie zmianie uległy przepisy, na podstawie których opracowane plany nie mogą być planami i zachodniopomorski RDOŚ zmienia je w plany zadań. W przeciągu kilku miesięcy, do pół roku maja być opublikowane plany dla niektórych obszarów. RDOŚ dosyć poważnie zabrał się ostatnimi czasy za ich opracowywanie i pełną parą działa. Jak jest w innych województwach nie wiem.

Dla zainteresowanych osób polecam zapoznanie się z poradnikiem ochrony siedlisk i gatunków Natura 2000 – podręcznik metodyczny wydany przez Ministerstwo Środowiska i dostępnego na stronie: http://natura2000.mo...pl/poradnik.php
Często korzystam z poradników i opracowań dla obszarów Natura 2000. Szczególnie polecam zapoznanie się z tymi opracowaniami : Tom 1 - Siedliska morskie i przybrzeżne, nadmorskie i śródlądowe solniska i wydmy , Tom 2 - Wody słodkie i torfowiska, Tom 3 - Murawy, łąki, ziołorośla, wrzosowiska, zarośla, Tom 4 - Ściany, piargi, rumowiska skalne i jaskinie, Tom 5 - Lasy i bory, Tom 6 - Gatunki zwierząt (z wyjątkiem ptaków), Tom 7 - Ptaki (Część I), Tom 8 - Ptaki (Część II) oraz Tom 9 - Gatunki roślin. Zawierają one dosyć poważnie i dokładnie opisy poszczególnych siedlisk oraz gatunków roślin i zwierząt będących priorytetowymi dla ochrony w ramach obszarów Natura 2000.


Generalnie obszary Natura 2000 postrzegane są jako zło konieczne, które wprowadza szereg utrudnień głównie przy toczących się procedurach administracyjnych takich jak pozwolenie na budowę czy inwestycjach celu publicznego. To, że mamy na terenie gminy Natura 2000 nie oznacza , że nie mogą powstawać różnego typu inwestycje, nie można polować, poruszać się czy nawet oddychać, aby przypadkiem nie przepłoszyć ptaka występującego w załączniku do Dyrektywy. Wszystko w ramach rozsądku, choć przyznać musze że ostatnio niektóre posunięcia organów odpowiedzialnych za obszary Natura wpadają paranoję. Przykładów można podać kilka ale nie temu służy nasze forum.

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#12 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 15 marzec 2010 - 14:29

Dla zainteresowanych i dla tych którzy uważają, że tylko w Polsce tak się chroni przyrodę polecam
http://natura2000.eea.europa.eu/
Jak można zauważyć zanim weszliśmy do unii obowiązywały dyrektywy na podstawie, których w starych krajach unijnych jakoś się uporano z tą formą ochrony a u nas jak słychać w mediach wiecznie problemy z tymi obszarami naturowymi, ale kasę z unii brać to chętnie.
Wojtek

#13 Saint (Jakub Szymkowiak)

Saint
  • Lokalizacja:
    Mosina/Poznań

Napisano 15 marzec 2010 - 14:38

w starych krajach unijnych jakoś się uporano z tą formą ochrony a u nas jak słychać w mediach wiecznie problemy z tymi obszarami naturowymi, ale kasę z unii brać to chętnie.


Ale to jest przecież standard..
W Polsce biologia konserwatorska jest jeszcze w poprzednim ustroju.

jakubszymkowiak.wordpress.com

Nikon D200 + Nikon D7200 + Nikkor 18-105 mm + Tamron 24-70 mm + Tamron 150-600 mm


#14 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 15 marzec 2010 - 15:11

byłam na wizycie studyjnej w Niemczech, tam świetnie sobie radzą z obszarami Naturowymi robiąc na nich całkiem niezłą kasę. U nas postrzegane jako hamulcowe tam jest maszynką do robienia kasy.

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife






Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych