Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Dziwny kamień - ozdoba słowian??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 hobbit

hobbit
  • Użytkownik
  • 62 postów

Napisano 05 kwiecień 2010 - 16:33

Witam,

Mam dla Was ciekawostkę,
kilka lat temu znalazłem krzemień który przypomina (mi) z obu stron twarz człowieka, szczególnie że posiada otwór podobny do oka (może by zawiesić na szyi).

Znalazłem go na południowym Mazowszu w okolicach Zwolenia.

Nie miałem okazji go pokazać nikomu kto się orientuje w etnografii/historii.
Myślicie że mógł być ozdobą wykonaną przez Słowian lub ludzi żyjących jeszcze wcześniej??

Oto kilka zdjęć:
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Mam tylko wątpliwość o ilość zdjęć w poście, jak by co poprawie jeśli za dużo. Chciałem tylko dobrze zilustrować temat.

Pozdrawiam, mam nadzieję na wyjaśnienie się tej zagadki

#2 ricosz

ricosz
  • Użytkownik
  • 2758 postów
  • Lokalizacja:
    Łuków

Napisano 05 kwiecień 2010 - 17:31

MZ to twór przyrody. Widywałem krzemienie w różnych dziwnych kształtach.

Canon SX10 + Raynox DCR-250 + dyfuzor


#3 WildRoses

WildRoses
  • Lokalizacja:
    kujawsko-pomorskie

Napisano 05 kwiecień 2010 - 18:41

hobbit, mz jest to tzw. konkrecja krzemienna, przyniesiona prawdopodobnie gdzieś z północy przez lądolód skandynawski. Takie skały powstają w wyniku wytrącania krzemionki z wód krążących w skałach wapiennych - krzemionka wypełnia wolne przestrzenie stąd czasem nieco dziwaczny kształt takich konkrecji.
Nikon i klamoty

#4 Ataman

Ataman
  • Użytkownik
  • 592 postów
  • Lokalizacja:
    Poznań

Napisano 05 kwiecień 2010 - 18:53

Krzemień nie posiada śladów celowej obróbki.. wytwór naturalny. Tak się składa, że z zawodu jestem "hieną cmentarną".. i na studiach zdawałem ciężki egzamin z "krzemieniologii" polegający na rozpoznawaniu na zdjęciach narzędzi krzemiennych i przypisaniu ich do określonej kultury, określonego okresu archeologicznego... (dostałem wtedy 5 do indeksu :mrgreen: )

#5 hobbit

hobbit
  • Użytkownik
  • 62 postów

Napisano 05 kwiecień 2010 - 19:21

Ataman, więc się nie kłócę:)
Wielkie Dzięki za odpowiedzi.
Ale fakt faktem że dla laika ciekawie i niecodziennie wygląda, no nie?

pkfp.png


 


#6 Ataman

Ataman
  • Użytkownik
  • 592 postów
  • Lokalizacja:
    Poznań

Napisano 05 kwiecień 2010 - 19:54

Ileż ja się w moim zawodowym życiu naoglądałem i zarazem nasłuchałem przekonywujących interpretacji takich naturalnych zjawisk... jeden przegonił mnie po hektarach lasu, aby pokazać kamień, na którym rodziły prasłowiańskie kobiety, inny pokazywał mi pozostałości portu wikingów na Warcie pod Poznaniem, jeszcze inny.... najbardziej nawiedzony pisał na nas donos do ministerstwa, że ignorujemy jego zgłoszenia o bezcennych znaleziskach pradziejowych.
No a wszystko dlatego, że natura czasem płata figle i sama kształtuje takie z pozoru "ludzkie" rzeczy.. i ludzka wyobraźnia podpowiada do tego interpretacje. Jednak fachowcy potrafią wyczytać z kamieni-krzemieni, czy noszą one ślady działalności ludzkiej, ślady obróbki, czy są tylko ciekawymi formami erozji czy innych procesów naturalnych..

#7 hobbit

hobbit
  • Użytkownik
  • 62 postów

Napisano 05 kwiecień 2010 - 20:17

Ataman, mam nadzieję że nie jestem

nawiedzony

:)
Zawsze mnie to interesowało, dzięki za rzeczowe objaśnienie :beer:

Pozdrowienia

pkfp.png


 


#8 Wiktor (Robert Witkowski)

Wiktor
  • Użytkownik
  • 313 postów
  • Wiek: 50
  • Lokalizacja:
    Ełk

Napisano 05 kwiecień 2010 - 20:27

Przypadkiem zobaczyłem ten temat i przypomniałem sobie o swoim znalezisku z dzieciństwa. Wstawię kilka fotek i jeśli można proszę fachowców o wypowiedź co o nim myślą.


Krawędź jest dość ostra, a boczne powierzchnie bardzo gładkie - dosłownie jak wypolerowane
Dołączona grafika

Dołączona grafika


Pasuje idealnie do dłoni - trudno to przedstawić na zdjęciu, jest jak przyklejony.
Dołączona grafika



Dołączona grafika

Dołączona grafika


Dodałem jeszcze 2 fotki

#9 hobbit

hobbit
  • Użytkownik
  • 62 postów

Napisano 05 kwiecień 2010 - 21:02

Wiktor, pozostaje czekać na wypowiedź Atamana,

pkfp.png


 


#10 Ataman

Ataman
  • Użytkownik
  • 592 postów
  • Lokalizacja:
    Poznań

Napisano 05 kwiecień 2010 - 22:03

Hobbit: nie jesteś nawiedzony :-D , ja Ci wyjaśniłem, że nie ma na tym kamieniu śladów działalności ludzkiej, Pani od geografii wyjaśniła, w jaki sposób coś takiego mogło powstać .. i przyjąłeś to do wiadomości. A tego, co to do ministra na nas skarżył, to odsyłaliśmy do autorytetów, profesorów UAM i PAN, a on, po rozmowie z nimi twierdził, że się nie znają, że niedouczeni, bo on wie lepiej...
Wiktor. to jest najpewniej fragment (jakieś 1/2-1/3 ) siekierki neolitycznej- młosza epoka kamienia, jakieś 4500-1800 lat BC ( siekierka nie miała otworu, była przywiązywana do trzonka, toporek natomiast miał otwór na trzonek), wykonana prawdopodobnie z krzemienia bałtyckiego. Być może jest to półfabrykat, uszkodzony w trakcie produkcji, stąd nie do końca wygładzony, ale może to być też siekierka wykonana niezbyt starannie, później zniszczona. W Ełku, w delegaturze Służby Ochrony Zabytków pracuje mój kolega z roku, Leszek Godzieba... jakby Ci się chciało wejść, to jak powołasz się na mnie, to napewno, po obejrzeniu powie Ci dokładnie, co to. Ja z krzemieniologią miałem do czynienia tylko na studiach, stąd nie jestem w tym mistrzem, później zajmowałem się młodszymi epokami, w zeszłym roku kopałem nawet obóz hitlerowski z II wojny światowej :mrgreen:

#11 Wiktor (Robert Witkowski)

Wiktor
  • Użytkownik
  • 313 postów
  • Wiek: 50
  • Lokalizacja:
    Ełk

Napisano 05 kwiecień 2010 - 22:45

Ataman, dzięki za informację :-D Ten "kamyk" znalazłem jakieś 20 kilka lat temu we wsi Rygol, jakieś 200-300 m od Kanału Augustowskiego, na polu należącym do mego dziadka. Podejrzewałem początkowo, że może to być wytwór rąk ludzkich - był zbyt dokładnie wypolerowany i zaostrzony, ale potem stwierdziłem, że to mało prawdopodobne i dałem sobie spokój z dociekaniami. Pozostawiłem go sobie jednak, jako ciekawą pamiątkę. A jako że mam jeszcze kilka dni wolnego, możliwe, że znajdę chwilę i dowiem się o nim więcej ;-)





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych