Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Wężyk spustowy homemade do 40D (gniazdo N3)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 ShedirAchird (Szymon Mic)

ShedirAchird
  • Użytkownik
  • 726 postów
  • Wiek: 38
  • Lokalizacja:
    Bielsko-Biała

Napisano 08 lipiec 2010 - 19:52

Witajcie!

Chciałem zaprezentować mój DIY wężyk spustowy do Canona 40D. Może komuś ten "artykuł" pomoże, wszak 10 zł, to nie to samo, co 60 zł za podróbę i 100 za oryginał.

Zrobiłem go za kilka złotych, tyle co na kabel, gniazdko, wtyczki i musiałem dokupić jeszcze wiertła o średnicy 1mm, bo łatwo pękają :/.

Miałem już: pistolet z klejem, środek trawiący, laminat, mikroprzełączniki, podstawki precyzyjne SIP (na wtyczkę N3), kawałek blaszki, balonik, długopis i pudełko po ściereczce do czyszczenia okularów (zawsze lubiłem korzystać z rzeczy pod ręką).

Wtyczkę N3 zrobiłem z podstawki precyzyjnej. Wystarczy odłamać 2+1 takich bolczyków, trochę zeszlifować, skleić ze sobą, operację powtórzyć na kolejnej trójce bolców i skleić to razem (widać na poniższych zdjęciach jak to wygląda.

Tak wyglądały wszystkie elementy przed złożeniem (na zdjęciu nie ma blaszki, o której później):

1.
Dołączona grafika

Na poniższym zdjęciu zbliżenie na wtyczkę/gniazdko mały jack oraz wtyczkę N3 z podstawki precyzyjnej.

2.
Dołączona grafika

Dalej przyciąłem i przewierciłem laminat, naniosłem ścieżki długopisem, a następnie zabezpieczyłem lakierem przed wytrawieniem.

3.
Dołączona grafika

Wytrawiłem za pomocą środka trawiącego B327.

4,
Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Wywierciłem otwory na mikroprzełączniki (miałem je połączyć inaczej, dlatego wyszło trochę chaotycznie). Wszystko polutowałem, zalałem jeszcze zielonym lakiem zabezpieczającym miedź. Zlutowałem kawałek sprężynki z długopisu do kawałka blaszki, a całość do laminatu z przełącznikami i wtyczką.

5.
Dołączona grafika

W takim układzie, naciskając blaszkę pomiędzy przełącznikami, najpierw włącza się ten z lewej (on włącza AF), a następnie ten z prawej, który styka wyzwolenie migawki.

Wziąłem kolejny kawałek długopisu - ten, co się nim "włącza" pisanie - będzie to przycisk. Oczywiście wywierciłem otwory w pudełku po ściereczce, jeden pasujący do gniazdka mini jack, drugi na przycisk.

6.
Dołączona grafika

Wziąłem to zakleiłem kawałkiem balonika, co by nie wylatało :D

7.
Dołączona grafika

Wtyczkę N3 zrobiłem z kupionej wtyczki kątowej mini jack, po wyjęciu oryginalnego wkładu z wtyczki, włożyłem kabel z przylutowaną końcówką N3 i zalałem klejem z pistoletu.

8.
Dołączona grafika

Tak to ogólnie wygląda:

Dołączona grafika

Wszystkie części elektroniczne: podstawki SIP, laminat, środek trawiący, kable, wtyczki, mikroprzełączniki, można nabyć w sklepie elektronicznym. Lakier trzeba nabyć u jakiejś kobiety :D. Jeśli macie pytania, chętnie odpowiem.

W przyszłości planuję jeszcze zaaplikować tam przełącznik 0/1 dla trybu bulb.

P.S. Sorry za jakość zdjęć, robione na szybko telefonem.

C40D | T17-50 F/2.8 | C85 F/1.8 | S150 F/2.8
 
www.2obiektywy.pl


#2 UDILEK (Jarek)

UDILEK
  • Użytkownik
  • 1732 postów
  • Wiek: 59
  • Lokalizacja:
    Wieluń

Napisano 08 lipiec 2010 - 20:52

Mam podobny tylko do Pentaxa. Sprawa była jescze prostsza ponieważ Pentax ma "normalne" gniazdo do wężyka (zwykły mały jack 2,5 mm). Koszt 3 zł. :mrgreen:

PENTAX K10D, K-5, SIGMA 50-500 mm f/4-6.3 DG EX APO RF + PENTAX MACRO 100mm/2,8 i TROCHĘ ZABAWEK NA M42. NOKIA N8 :-) MOJE VIDEO






Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych