Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Format HD w aparatach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 grudnia 2011 - 16:21

Planuje zakup jakiegoś kompakta z możliwością robienia filmów HD (full HD), głównie rodzinne, ale jak jakiś łoś wejdzie w kadr, to też się nakręci.
Mam tylko taką wątpliwość, jakie programy pozwolą te filmiki wyświetlać na kompie.
Druga sprawa, to wypalenie filmiku na płytę. Czy potrzebne jest jakieś rozszerzenie by móc je potem bez problemu oglądać na odtwarzaczu DVD?
Przyznam,że jestem zupełnym laikiem jeśli chodzi o filmy w HD.

#2 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2 042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 04 grudnia 2011 - 17:33

Roby,

Jeżeli potrzebujesz kompakta tylko do filmu to radził bym się zastanowić czy nie lepiej kamerę kupić. Jakość zapewne będzie lepsza od tej uzyskanej kompaktem a i ostrość kamera nam ustawi o wiele szybciej płynniej i trafniej. Pamiętać trzeba, że wiele kompaktów ma ograniczenia co do długości nagrywania filmów.

Co do odtwarzania to zależy w jakim formacie nasz aparat/kamera zapisuje te filmiki. Jeżeli jest to avi czy też mpeg to bez problemu odtworzysz to windows media playerem a jeżeli nie to trzeba poszukać jakiegoś odtwarzacza.

Zapisywanie filmików na DVD.
W moim przypadku po obróbce mam do wyboru w jakim formacie chce zapisać film, oczywiście jest tam też opcja nagraj film DVD na płycie (zdaje się, że nero też ma taką opcje "Nagraj film DVD".

ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#3 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 grudnia 2011 - 18:44

kulek855, dzięki za info. Muszę sprawdzić w takim razie te formaty zapisu. Czyli jak dobrze rozumiem filmy HD mogą być zapisywane w formacie avi, ale czy w mpeg (mjpeg?) też?

Jeżeli potrzebujesz kompakta tylko do filmu to radził bym się zastanowić czy nie lepiej kamerę kupić. Jakość zapewne będzie lepsza od tej uzyskanej kompaktem a i ostrość kamera nam ustawi o wiele szybciej płynniej i trafniej. Pamiętać trzeba, że wiele kompaktów ma ograniczenia co do długości nagrywania filmów.

Myślałem o takim rozwiązaniu, ale doszedłem do wniosku, że potrzebuję jednak i aparatu (zapasowy aparat na zdjęcia - kompakt z możliwością zapisu raw, czy zainstalowania filtrów - jak np. canon G12, czy panasonic lumix LX5), i czegoś zarazem do filmowania.
O kamerce sensu stricte pomyśli żona, chociaż przemyślę to jeszcze :-)

Edit.
Canon zapisuje w MOV [H.264 + Linear PCM (stereo)],
Panasonic AVCHD Lite / Motion JPEG.
O ile o ten format zapisu chodzi.

#4 PatrykGala

PatrykGala
  • Lokalizacja:
    Złotów

Napisano 04 grudnia 2011 - 19:03

kulek855, dzięki za info. Muszę sprawdzić w takim razie te formaty zapisu. Czyli jak dobrze rozumiem filmy HD mogą być zapisywane w formacie avi, ale czy w mpeg (mjpeg?) też?

Hd oznacza sie film o danej rozdzielczości w przypadku FullHD jest to 1920×1080 i format nie ma większego znaczenia, to tak jakby zapisać to samo zdjęcie do rożnych formatów, różnica będzie w kompresji czyli głównie w wadze ;-)
Patryk, Pozdrawiam

#5 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 grudnia 2011 - 19:12

Powiedzcie mi w takim razie jak mam odczytać taki zapis producenta w specyfikacji:

Nagrywanie filmów [4]VGA: 640 x 480 pikseli, 30 kl./s(Motion JPEG) / QVGA: 320 x 240 pikseli, 30 kl./s Motion JPEG) / [16]WVGA: 848 x 480 pikseli, 30 kl./s (Motion JPEG) / [Filmy HD]1280x720 pikseli, / Tryb NTSC: modele z NTSC: 60p(CCD wyjście 30p) / modele z PAL: 50p(CCD wyjście 25p) / (AVCHD Lite, SH: 17Mbps / H:13Mbps / L:9Mbps ) / 30 kl./s (Motion JPEG)

:-?

#6 PatrykGala

PatrykGala
  • Lokalizacja:
    Złotów

Napisano 04 grudnia 2011 - 19:44

Roby, interesuje Ciebie [16] PAL(obowiązuje w Polsce) czyli

(AVCHD Lite, SH: 17Mbps / H:13Mbps / L:9Mbps ) / 30 kl./s (Motion JPEG)

Ale jak to dokładnie rozszyfrować to już nie wiem :-? Prawdopodobnie będziesz musiał zmienić format przed zrobieniem dvd, no chyba że masz "nówkę", bo te starsze na pewno tego nie obsłużą
Patryk, Pozdrawiam

#7 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 grudnia 2011 - 19:57

Dvd jeszcze nie mam, dlatego na razie głównie na kompie chciałem przeglądać filmiki i ew. przesyłać je rodzince. Ale nad dvd też myślę.
A nakompie na Windows media pleyer, czy InterVideo WIN DVD odtworzę takie filmiki?

#8 PatrykGala

PatrykGala
  • Lokalizacja:
    Złotów

Napisano 04 grudnia 2011 - 20:07

Roby, po zainstalowaniu kodeków. Bez tego nie da rady, ale sprawdź te kodeki które już masz, bo może obsługują ten format.
Patryk, Pozdrawiam

#9 Ark (Arkadiusz)

Ark
  • Użytkownik
  • 2 221 postów

Napisano 05 grudnia 2011 - 11:01

Roby, wraz z Windowsem masz program Windows Movie Maker (podstawowa edycja wideo - dodanie przejść, efektów specjalnych, wszelkiego rodzaju napisy/tytuły), w którym możesz przekodować filmiki do formatu DVD, co do kodeków to polecam darmową paczkę "ffdshow" (należy wybrać najnowszy zbiór kodeków) i po problemie - ozywając tych kodeków nie miałem jeszcze filmiku, którego nie udałoby mi się odtworzyć.

PS. Nie wiem jakiej wersji Windows używasz, ale od Visty wzwyż, oprócz Windows Movie Maker jest jeszcze Windows DVD Maker, w którym możesz podzielić film na sceny, dodać menu, itd.

...spokój grabarza...

 

http://www.listkiewicz.eu


#10 emwi

emwi
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 grudnia 2011 - 12:08

do AVCHD są darmowe playery w sieci, nie pamiętam nazwy, ale sam przez jakiś czas miałem taki

X-T3, X-T20, X-M1, K-5 IIS, S5 PRO i pleśniaków garść, szklarni nie ogarniam
 


#11 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 grudnia 2011 - 12:33

Dziękuje wszystkim za dotychczasowe porady. Znacznie przybliżyły mi ten temat :-)

Nie wiem jakiej wersji Windows używasz,

Mam XP, jest na nim Windows Movie Maker :-), ale nie widzę Windows DVD Makera.
emwi, czyli bez instalacji tych playerów mogę mieć problem z odczytem filmików w AVCHD?

#12 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2 042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 05 grudnia 2011 - 13:14

Mam XP, jest na nim Windows Movie Maker :-) , ale nie widzę Windows DVD Makera.
emwi, czyli bez instalacji tych playerów mogę mieć problem z odczytem filmików w AVCHD?


XP nie posada DVD Makera. A co do playerów to nie ma co się martwić tyle tego w internecie jest, że pobierzesz pierwszy lepszy i wszystko będzie działać bez problemów.

Jeżeli Movie Maker przestanie Ci już wystarczać to polecam zakupić Ulead VideoStudio 11 (ale wcześniej oczywiście sprawdzić w wersji testowej). Cena takiego nowego programu 105zł.

ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#13 Ark (Arkadiusz)

Ark
  • Użytkownik
  • 2 221 postów

Napisano 05 grudnia 2011 - 16:07

Roby, jak już wspomniałem Windows DVD Maker dostępny jest w Viscie i nowszych systemach MS. Z płatnych programów do obrobki video polecam Adobe Premiere Elements.

...spokój grabarza...

 

http://www.listkiewicz.eu


#14 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 grudnia 2011 - 21:49

Pożyczyłem od sąsiadów Nikona coolpixa 3100 on nagrywa HD w plikach AVI (zgodne z Motion JPEG) i komp mi ładnie to wyświetla w programie MediaImpression Media Player. Czyli ok. :-)
Do ew. obróbki filmów przyjrzę się polecanym przez Was programom:

Ulead VideoStudio 11

Adobe Premiere Elements

:thumbsup:

#15 kostek-brasil

kostek-brasil
  • Użytkownik
  • 488 postów
  • Lokalizacja:
    Piła

Napisano 05 grudnia 2011 - 22:10

Roby, ta specyfikacja producenta, to czywiście informacja o możliwych do wyboru opcjach nagrywania filmów. Chaotycznie, ale spróbuję Ci to trochę wyjaśnić. :-D 4:3 i 16:9 to popularne proporcje wyświetlanego obrazu w TV. Dawniej kineskopowe TV wyświetlały w proporcjach 4:3, potem przyszła moda na bardziej panoramiczny tryb 16:9. Większość nowych TV bardziej "woli" już korzystać z 16:9. VGA, QVGA, HD itp. to możliwe do uzyskania popularne rozdzielczości obrazu. Oczywiście ma to duży wpływ na uzyskaną jakość obrazu. W tym wypadku tryb QVGA zaoferuje najgorszą jakość, a HD najlepszą, ale oczywiście nic za darmo - HD pochłonie znacznie więcej miejsca na nośniku danych. To tak jak ze zdjęciami w aparacie, możesz je nagrywać w najwyższej możliwej rozdzielczości ( jakości ), ale możesz też w niższej, oszczędzając miejsce na karcie pamięci. 30 kl./s, 25kl./s to oczywiście informacja o ilości klatek filmu zapisywanych w ciagu sekundy ( odpowiadają one popularnym standardom nadawania TV - NTSC i PAL ). Generalnie system PAL zdominował naszą strefę, NTSC kontynent amerykański, np. USA. Są niby dość zbliżone, ale jednak troszkę się różnią np. rozdzielczością ( PAL: 768x576 pikseli, NTSC 720x480..), czy wymienioną wyżej ilością klatek na sekundę. Producent podaje również w jakiej postaci zapisywany jest plik wynikowy, np. Motion JPEG to dość popularny rodzaj kodowania, AVCHD Lite - inny kodek ( tyż popularny ). Wiąże się to oczywiście znowu ze stopniem kompresji, jakością i kompatybilnością z programami do edycji/montażu, czy tylko po prostu do obejrzenia materiału. Teoretycznie możesz sobie wessać np. taki Motion JPEG do Windows Movie Marker'a i dokonać nawet prostej edycji i montażu, ale niekoniecznie będzie filmik prawidłowo, płynnie odtwarzany. Może brakować jakiegoś kodeka. Tylko ostrożnie z zasysaniem wszelkiej maści kodeków, bo możesz trochę sobie naśmiecić w systemie, hihi. Gdyby Cię filmiki bardziej wciągnęły, zwłaszcza gdybyś chciał je oglądać na ekranie TV w formie płytki DVD, czy BLue Ray ( w trybie HD ), to polecam taki sympatyczny i niedrogi zestaw programików Vegas Movie Studio HD firmy Sony. Bardzo dobrze sobie radzi z różnymi rodzajami plików, jest stabilny, pozwala na różne sztuczki. Można z jego pomocą przekonwertować materiał, wypalić płytkę z filmem, wysłać film na youtube, vimeo itd. Sorki za nieco długi post.. ;-)

#16 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 grudnia 2011 - 22:33

kostek-brasil, dzięki, spoko nie za długo, przeczytałem z zainteresowaniem. Jeszcze wczoraj nie do konca rozumiałem o co chodzi z tymi różnymi oznaczeniami (zwykłe HD, AVCHD, AVCHD Lite), teraz już mniej więcej wiem o co w chodzi. Wiesz jak to jest - jak sie ma wydać ponad 1 000 zł. a potem nie móc w pełni wykorzystać sprzętu w sposób jaki planowałeś, to znaczy, że wyrzuciłeś pieniądze w błoto. Dlatego wolę się popytać :-)
Z kodekami jak mówisz ostrożnie, dopóki działać mi będzie i odtwarzać nie będę ściągać nic niepotrzebnie.

polecam taki sympatyczny i niedrogi zestaw programików Vegas Movie Studio HD firmy Sony

Też sie mu przyjrzę w odpowiedniej chwili :-)

#17 gdc

gdc
  • Użytkownik
  • 311 postów

Napisano 06 grudnia 2011 - 11:20

Przechodziłem podobną "zabawę w formaty" przy zakupie kamerki. W sumie wyszło tak że wszystkie formaty HD i pseudo HD potrzebują niezłej maszynki do obrabiania i zmiany formatu. Jednak przy rozwoju techniki, nie opłaca się już nagrywać w SD.
Nie wiem jak aparaty, ale kamerki mają jeszcze na końcu formatu literki "i" lub "p".
Bierz tą z "p". Jest to rodzaj zapisu, progressiwe. Podobno mniej szarpie obraz przy filmowanych szybkich obiektach. Ja niestety doczytałem to po zakupie. Parę zł więcej i byłoby P.. a rzeczywiście "szarpie".

Z programów do obrabiania, to mi się spodobał Cyberlink Power Producer (miałem tam do czegoś dodany).

#18 Ark (Arkadiusz)

Ark
  • Użytkownik
  • 2 221 postów

Napisano 06 grudnia 2011 - 14:13

gdc, literka "i" = interlaced scanning - zapis z przeplotem, w pojedynczej klatce obrazu zapisywana jest co druga linia, na zmianę z następną klatką.
Literka "p" = progressive scanning - wszystkie linie obrazu wyświetlają się jednocześnie.
Bardziej niż rozdzielczość dla ludzkiego oka ważna jest liczba pikseli na sekundę, które są wyświetlane. Z tego co pamiętam format 1080i jest trochę lepszy dla obrazów nieruchomych, a 720p dla scen dynamicznych, oczywiście najlepszym formatem jest 1080p. Mogę być jednak w błędzie bo temat raczej mnie nie interesuje ;-)

...spokój grabarza...

 

http://www.listkiewicz.eu


#19 PatrykGala

PatrykGala
  • Lokalizacja:
    Złotów

Napisano 06 grudnia 2011 - 17:46

Z programów do obrabiania, to mi się spodobał Cyberlink Power Producer (miałem tam do czegoś dodany).

Przerabiałem go i okazał się nie stabilny, wyrzucał mi błędy przy zapisie do gotowego pliku... Dlatego również polecam pozycję od Sony ;-)
Patryk, Pozdrawiam

#20 gdc

gdc
  • Użytkownik
  • 311 postów

Napisano 06 grudnia 2011 - 18:00

Nie chciało mi się z lenistwa opisywać jak to i i p działa. :)
Ja osobiście polecam nagrywać w najwyższej NATYWNEJ rozdzielczości jaką matryca pracuje. Przerobić zawsze można; 1080p jest the best, ale nie zawsze TV to obsługuje.
Osobiście nie wiem czy lepiej nagrywać w 720p czu 1080i ( jak nie ma p), pracuję nad tym :)
Cyberlink działa ok, ale trzeba wgrac mu aktualizację. U mnie też się zcinał, po wgraniu aktualizacji jest OK.





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych