Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

da rade przerobić na makro?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1 bsm

bsm
  • Użytkownik
  • 54 postów

Napisano 03 lutego 2012 - 00:58

Witam, czytałem ostatnio że za pomocą różnych mieszków i pierścieni można robić cąłkiem dobre makro obiektywami analgowymi. Mam Canona 30d obiekywy canona 50/1.8 i 300/4 L bez stabilizacji. Czy da sie za pomocą tego zestawu + ewentualnie jakieś drobne dodatki uzyskać zadowalający efekt makro? Jeśli nie to jaki tani zestaw polecacie? fajnie jak by ktoś dał linka do swojej galerii zdjęć robionych tanim zestawem.

#2 chinol (Tomasz Nowakowski)

chinol
  • Lokalizacja:
    Rogoźno Wlkp

Napisano 03 lutego 2012 - 08:11

bsm, spraw sobie pierścienie pośrednie Kenko albo Canon i będziesz zadowolony .

#3 nemos_22

nemos_22
  • Lokalizacja:
    Ożarów

Napisano 03 lutego 2012 - 08:14

fajny zestaw, gdybys chcial wymienic sprzet to jestem zainteresowany tym 30d+300/4,

co do makro ,to chyba najtanszym wyjsciem byloby dokupienie do tej 50-atki raynoxa macro + pierscienie posrednie ( minusem pierscieni jest to ze bedziesz mial obiekt blisko soczewki i bedzie troche ciemnawo)
Pentax k10d, kit 18-55, SMC A Pentax 70-210/4, pentacon 300/4

#4 bsm

bsm
  • Użytkownik
  • 54 postów

Napisano 03 lutego 2012 - 12:17

używa ktoś z forum odwróconego heliosa?

#5 Grześ

Grześ
  • Małomówny
  • 9 postów
  • Wiek: 64
  • Lokalizacja:
    Kendal, UK

Napisano 04 lutego 2012 - 00:10

Heliosa nie, ale czasem używam odwróconej minolty MD 50/1.7. Efekt całkiem ciekawy.
A jeśli chodzi o twoje obiektywy to obróć - dołóż 50 (z otwartą na maksa przysłoną) gwintem filtrowym do przodu 300 i zrób kilka fotek, jeśli cię zadowolą to dokup pierścień łączący i masz całkiem niezłe makro a zainwestować musisz tylko w pierścień. Jeśli jesteś tym zainteresowany to mogę CI podesłać kilka takich fotek – podaj tylko maila i napisz czy jpegi czy rawy. :-)

#6 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 lutego 2012 - 08:08

bsm, to co napisał chinol, - kup pierścienie pośrednie i ...ciesz się fotografowaniem robaczków. Jest specjalna szkoła robienia zdjęć makro teleobiektywami z podpiętym pierścieniem pośrednim i taka 300/4 na pewno się do tego nada. Tylko statyw obowiązkowy!
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#7 Zibientomo

Zibientomo
  • Użytkownik
  • 56 postów
  • Lokalizacja:
    Mikołów

Napisano 12 lutego 2012 - 20:05

Hej

mam statyw z głowicą i mieszek mam obiektywy 3 w tym jeden do makro 100mm

i jeden problem jak mogę zlikwidować drgania wszystkiego co jest za mieszkiem?

mam jaja Ornithoptera brumata samice bezskrzydłe, i takie tam i za cholere jasną nie umiem zlikwidować poruszenia...

mieszek i obiektyw działa niestety tylko manualnie co utrudnia ustawienie ostrości ale to tam trudno jakoś daję radę

wszystko drga... zdjęcia robię w domu z 2 lampami i parasolami więc na światło nie narzekam

myślałem nad jakąś podpórką może mini-stolik oparty o statyw... bo pod mieszkiem książki i miski są w cholerę nie wygodne macie jakieś pomysły ?
te jaja są fajne z wzorkiem i było by fajnie zrobić taką fotę
Canon 450 D, Canon EFS 18-55mm f/3.5-5.6, 100mm f/2.8 MACRO, Sigma 70-300 F4-5.6 APO DG MACRO

#8 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 12 lutego 2012 - 20:31

Zibientomo, drgania powodowane są przez uderzenie lustra, więc wężyk obowiązkowo i do tego wstępne podnoszenie lustra o ile C450 D posiada takowe.
Wojtek

#9 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2 042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 12 lutego 2012 - 20:40

Zibientomo,

Witaj Fajnie, że jesteś :)


W trybie auto z lampą też poruszone zdjęcia wychodzą?
Jak byś mógł pokazać zestaw to by się coś poradziło.

ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#10 Zibientomo

Zibientomo
  • Użytkownik
  • 56 postów
  • Lokalizacja:
    Mikołów

Napisano 13 lutego 2012 - 12:21

Hej :)

zrobię dziś zdjęcie mojego studia i całego zestawu

nie mam dużego doświadczenia z tak dużymi zbliżeniami wcześniej jakieś tam foty wyszły załóżmy dość dobrze ale w sumie to przypadek a zależy mi na powtarzalności bez przypadku :)
mam wężyk i pilot spróbuję dziś obydwóch opcji i zobaczę
Canon 450 D, Canon EFS 18-55mm f/3.5-5.6, 100mm f/2.8 MACRO, Sigma 70-300 F4-5.6 APO DG MACRO

#11 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2 042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 13 lutego 2012 - 14:09

Przy sporych zbliżeniach potrzeba:

- dobre usztywnienie sprzętu
- odpowiednia ilość światła
- trzeba bardziej domknąć przysłonę

itp.

ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#12 Zibientomo

Zibientomo
  • Użytkownik
  • 56 postów
  • Lokalizacja:
    Mikołów

Napisano 14 lutego 2012 - 00:16

wysyłam zdjęcia mojego studia dawno nic nie wysyłałem na forum więc mam nadzieję że się uda

z przysłoną jest o tyle problem że albo się nie da albo ja nie wiem jak ją regulować jak zakładam mieszek i obiektyw na ekranie pojawia się F00 i nic nie da się regulować

z tym mieszkiem muszę ostrość regulować ręcznie

zdjęcia jaj wrzuciłem w dziale z motylami nocnymi
1
Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us
2
Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us
Canon 450 D, Canon EFS 18-55mm f/3.5-5.6, 100mm f/2.8 MACRO, Sigma 70-300 F4-5.6 APO DG MACRO

#13 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2 042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 14 lutego 2012 - 10:13

W takim razie przysłony nie zmienisz. Tym bardziej, że to jest obiektyw z przysłoną "auto".

Takim zestawem uzyskasz bardzo małą głębię ostrości - co może powodować odczucie nieostrego zdjęcia.

W Twoim przypadku jeżeli zdjęcie wychodzi poruszone to powinien pomóc wężyk spustowy tak jak to doradzał ostapowicz (ewentualnie wyzwalacz czasowy ten z aparatu).

Co do mocowania mieszka do aparatu to moim zdaniem to wszystko jest troszkę za długie. Przydało wy się tak usztywnić cały zestaw:

(Odnośniki znalezione w sieci)

http://img46.imagesh...155/statyw4.jpg

http://www.fotografo...nce_9/102_3.jpg

http://img200.images.../dsc00156ir.jpg

Czyli jednym zdaniem powinieneś przymocować mieszek do statywu a nie body.

Pozdrawiam :-)

ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#14 Zibientomo

Zibientomo
  • Użytkownik
  • 56 postów
  • Lokalizacja:
    Mikołów

Napisano 14 lutego 2012 - 11:42

Rewelacja

nad czymś takim myślałem ale chciałem mocować do jakiegoś blatu z listwami zębatymi

:P

Dzięki
Canon 450 D, Canon EFS 18-55mm f/3.5-5.6, 100mm f/2.8 MACRO, Sigma 70-300 F4-5.6 APO DG MACRO

#15 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2 042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 14 lutego 2012 - 12:00

Zibientomo,

Można i samemu coś wymyślić. :-)

ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#16 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 19 lutego 2012 - 11:26

Zibientomo, nie kombinowałem nigdy z takimi powiększeniami, ale czy jesteś pewien, że to kwestia drgań? Jeśli to lampy błyskowe to powinieneś być w stanie całkiem wyeliminować ten czynnik przez odcięcie światła zastanego. Błysk nawet na pełnej mocy trwa kilkunastotysiączną część sekundy.

Jeśli chodzi o ustawienie przysłony, jest pewna sztuczka, która powinna zadziałać. Ustaw aparat w trybie Av i nastaw przysłonę jaka Ci odpowiada, naciśnij przycisk podglądu głębi ostrości i nie puszczając go odmontuj szkło. Przysłona powinna zostać w tej samej pozycji i otworzyć się po ponownym podpięciu do aparatu. Wadą tego rozwiązania jest brak możliwości złapania ostrości przy otwartej przysłonie przed zrobieniem zdjęcia.

#17 nemos_22

nemos_22
  • Lokalizacja:
    Ożarów

Napisano 19 lutego 2012 - 12:40

monastor ciekawa informacja;)

tylko do makro sie nie nadaje, bo bedzie noc.
Pentax k10d, kit 18-55, SMC A Pentax 70-210/4, pentacon 300/4

#18 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 19 lutego 2012 - 16:02

nemos_22, to prawda, przy ciągle domkniętej przysłonie będzie bardzo trudno nastawić ostrość. Ale zawsze to jakaś opcja. Szczerze powiedziawszy wolałbym chyba kombinować w ten sposób, niż operować na papierowej GO na pełnej dziurze.

#19 nemos_22

nemos_22
  • Lokalizacja:
    Ożarów

Napisano 19 lutego 2012 - 19:37

no, fakt,
do f8 to jako tako sie bedzie ostrzyc, w tym sezonie sporobuje pobawic sie w makro, kupilem piersconki i najtansza lampe ,younghou(?), zobaczymy czy beda jakies obiekty;)

jak dolozolbym raynoxa 250 to stracilbym tylko na jakosci czy swietle tez?
Pentax k10d, kit 18-55, SMC A Pentax 70-210/4, pentacon 300/4

#20 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 19 lutego 2012 - 20:15

nemos_22, na jednym i drugim.





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych