Kraska - Coracias garrulus
#121
Napisano 10 czerwca 2010 - 14:20
Jest tyle innych gatunków jeszcze pospolitych a jakoś ciężko Wam faworyzować je i sfotografować oczywiście.
#122 (Jacek Zięba)
Napisano 10 czerwca 2010 - 14:47
Z punktu widzenia prawa fotografowanie, filmowanie czy nawet samo obserwowanie "w sposób powodujący niepokojenie lub płoszenie" gatunków takich jak kraska jest niedopuszczalne - oczywiście interpretacji tak sformułowanego zapisu może być wiele, dlatego tak wielkie znaczenie ma tu postępowanie zgodnie ze zdrowym rozsądkiem i własnym sumieniem. W jednym przyznam Ci rację - bieganie za kraskami z lornetką czy obiektywem z pewnością nie służy tym ptakom, a poza tym jest łamaniem prawa. Z drugiej strony stwierdzenia typu "nie fotografuję krasek bo robienie im zdjęć bez zezwolenia jest zabronione" nie do końca oddają całą istotę problemu. Na przyszłość proszę Cię kolego kulik wielki o bardziej przemyślane wypowiedzi.
Co do przyczyn wymierania kraski to w Sieci można bez problemu znaleźć kilka ciekawych publikacji na ten temat.
#123 (Kamil B)
Napisano 10 czerwca 2010 - 15:42
Nie przesadzajmy. Wiem, że jest to dla Ciebie drażliwy temat, ale chyba nie zrobiłem nic złego Rozumiem, że gdybym wypisał te wszystkie stanowiska, to mógłbyś mieć pretensje, ale za to co napisałem nie powinieneś...Kamil nie wiedziałem że masz takie dane, tylko pogratulować- człowieku zrób cos dla kraski i sie nie odzywaj. Myślisz ze jak podajesz dane i dublujesz prace innych to błyszczysz?
Wiem, że zachowanie niektórych osób pozostawia wiele do życzenia, ale chyba kraski nie widzą różnicy między obserwatorem a ludźmi mieszkającymi w jej sąsiedztwie (pod warunkiem, że ten pierwszy nie będzie jej "ganiał"). Oczywiście nie popieram zasiadki pod dziuplą w oczekiwaniu na jak najlepsze zdjęcie ani też organizowania wycieczek autokarowych w celu zobaczenia kraski, ale myślę, że takie "strzały" z samochodu nie szkodzą ptakom.
Kiedyś czytałem o badaniach, w czasie których mierzono i ważono jaja oraz pisklęta kraski i o ile dobrze pamiętam łapano dorosłe ptaki przy dziuplach również w celu zmierzenia, zważenia itp. I tak się zastanawiam: co jest dla ptaków bardziej stresujące - robienie im zdjęć, czy takie właśnie badania...Dziupla była czynna przez wiele lat. Kilka lat temu została zinwentaryzowana ornitologicznie. Prawdopodobnie wyczyszczono dziuplę, pobrano próbki pokarmu tylko, że kraska już jej więcej nie zasiedliła i od dwóch lat jej tam nie ma.
#124 (Jakub Szymkowiak)
Napisano 10 czerwca 2010 - 15:47
Kiedyś czytałem o badaniach, w czasie których mierzono i ważono jaja oraz pisklęta kraski i o ile dobrze pamiętam łapano dorosłe ptaki przy dziuplach również w celu zmierzenia, zważenia itp. I tak się zastanawiam: co jest dla ptaków bardziej stresujące - robienie im zdjęć, czy takie właśnie badania...
KamilB, no teraz to popadamy w inne skrajności. Nie porównuj badań naukowych, do robienia zdjęć. Co zyskujemy prowadząc badania, a co zyskujemy robiąc zdjęcia. Dlaczego bada się populacje ginące w stopniu kompleksowym? Jak Ci się wydaje?
Badania naukowe na gatunkach zagrożonych, a robienie im zdjęć to dwa odrębne światy.
jakubszymkowiak.wordpress.com
Nikon D200 + Nikon D7200 + Nikkor 18-105 mm + Tamron 24-70 mm + Tamron 150-600 mm
#125
Napisano 10 czerwca 2010 - 16:12
Dodam jeszcze że tak na prawde nie wiadomo dlaczego populacja kraski zanika w Polsce, są gatunki które po prostu wycofują sie pólnocnych lęgowisk jak właśnie kraska czy dzierzba czarnoczelna.
Canon 7D+BG-E7, Canon 50D+BG-E2N, Canon EF 300/2.8 L IS USM, Canon TC 1.4xII, Manfrotto 055 PROB, Manfrotto 393, Skimmer
www.marcinstefanczyk.pl
#126 (Jakub Szymkowiak)
Napisano 10 czerwca 2010 - 17:17
To, co jest etyczne dla naukowca, nie koniecznie musi być etyczne dla kwiaciarki i tak samo w drugą stronę.
Fotograf idzie robić zdjęcia kraskom, bo chce. Bo chce mieć na swojej liście kolejny gatunek, bo chce pochwalić się przed znajomymi, bo czerpie radość z bycia blisko natury, bo go te ptaki interesują, etc.
Naukowiec idzie kontrolować dziuple bo też chce coś zdobyć - wiedzę.
I jeden i drugi wykorzystuje to, co zdobywają w terenie - fotograf tworzy piękną galerię, naukowiec te ptaki aktywnie chroni.
Nie porównujmy więc jednych do drugich, bo to naprawdę są dwa światy.
jakubszymkowiak.wordpress.com
Nikon D200 + Nikon D7200 + Nikkor 18-105 mm + Tamron 24-70 mm + Tamron 150-600 mm
#127
Napisano 10 czerwca 2010 - 19:27
Marcin STFN,Fotograf idzie robić zdjęcia kraskom, bo chce. Bo chce mieć na swojej liście kolejny gatunek, bo chce pochwalić się przed znajomymi, bo czerpie radość z bycia blisko natury, bo go te ptaki interesują, etc.
Naukowiec idzie kontrolować dziuple bo też chce coś zdobyć - wiedzę.
I jeden i drugi wykorzystuje to, co zdobywają w terenie - fotograf tworzy piękną galerię, naukowiec te ptaki aktywnie chroni.
Nie porównujmy więc jednych do drugich, bo to naprawdę są dwa światy.
Saint, Ty masz rację ale tylko idealistycznie.
W imię nauki niejedna rzecz została zniszczona. To co ja widzę w temacie kraski nie wystawia braci naukowej dobrego świadectwa. Podam przykłady. Ogólnie znana dziupla przy głównej trasie na mazury. Zasiedlona przez wiele lat. Można było patrzeć na ptaki śmigając na wakacje. Co się stało jak stała się znaną miejscówką dla ornitologów? Powieszono kilka budek w bezpośrednim sąsiedztwie. Krasek nie ma. Po co pytam było tam w góre się pchać?? Ornitolodzy odkurzają dziuple po wylęgu. Jak zobaczyłem gościa z odkurzaczem na drzewie to myślałem, że ze śmiechu pęknę. Dodatkowo robią terpentynowanie. Czy w tych sprzątanych dziuplach populacja kraski się utrzymuje - nie albo nie zawsze. Po co te wariacje? Czy kiedyś, jak krasek było dużo to im dziuple ktoś sprzątał? Z drugiej strony dziuple nie znane ornitologom nie są sprzątane i są zasiedlone od lat. Dodam, że znane fotografom ale tylko ziomalom a ziomale krzywdy krasce nie zrobią. Trochę może teraz pójdzie sprawa we właściwym kierunku - edukacja środowisk lokalnych - to chyba jedyny i najlepszy kierunek. Kurp jak mu się wyjaśni co i jak to kłonicą intruza przeżegna i po sprawie. Kolejny przykład to wycieczki dewizowe. Kto je przywozi pod dziuple? Ja, Jackos czy inny fotoprzyrodniczy szaleniec? Nie, przywożą ornitolodzy bo dorabiają sobie po godzinach w twardej walucie. I to Ci co bardzo głośno w tematach ochrony ptaków krzyczą. Jeszcze więcej mam pisać?
Zerknij na stronę o aktywnej ochronie kraski. W galerii zdjęcia przy dziuplach są? A jakżeby inaczej, przecież to dla ochrony kraski tak?
Reasumując to samo dotyczy i fotografa i naukowca - trzeba mieć trochę oleju w głowie.
A tak w ogóle to uważam, że w dzisiejszym świecie udają się tylko tematy, które są ogólnie znane. Jest teraz kasa z unii na kraski bo temat wypłynął wysoko i to również po części dzięki fotografom i fanom przyrody. Sami naukowcy bez społecznego poruszenia niewiele by wskórali.
Pewnie, że nie ale powiem Ci, że znam w mojej okolicy 7 osób fotografujących ptaki i żadna nie siedzi pod dziuplą. No ale my z tych normalnych a nie wielkich ptasiarzymiszak, ciekaw jestem czy dałbyś sobie rękę uciąć za kilku kolegów z forum lub innych ludzi jak zobaczyli by kraskę
No dobra a teraz zadam Wam takie etyczne pytanie. Postawienie namiotu 100m albo 200m od dziupli w obszarze kraski to już jest etycznie poprawne czy nie? Gdzie leży ta granica?
Się rozdyskutowałem bo auta nie mam i nie mogłem pojechać szukac krasek. Mam nadzieję, że nikogo osobiście nie dotknałem a jeśli tak to przepraszam - nie miałem takiego zamiaru. Dyskusja totalnie ogólna.
#128 (Jakub Szymkowiak)
Napisano 10 czerwca 2010 - 20:40
Jedni spędzają pół roku w terenie, a drugie pół przed komputerem analizując dane, a inni "twitcherują" i oprowadzają wycieczki po stanowiskach, w których sami nie powinni się nigdy znaleźć.
Niestety, ale ornitologia na swojej popularności ze strony amatorów zyskała co nieco, ale również bardzo dużo straciła.
Dziuple odkurza się z powodu pasożytów, to zwiększa sukces lęgowy i dowiedziono tego już dawno, więc nie ma co z tym dyskutować. A dlaczego akurat w tej ptaki w następnym sezonie się nie pojawiły? Nie wiem, nie zajmuję się kraską na co dzień. Należałoby spytać któregoś z tych, którzy w tym terenie, przy tych stanowiskach działają i się tym zajmują - może w tych niesprzątanych w tej okolicy też ptaków już nie ma? Nie wiem, na prawdę nie chcę tutaj snuć jakichś swoich teorii, bo akurat z ochroną kraski nie mam nic wspólnego.
Natomiast jeśli chodzi o samą kwestię sprzątania dziupli, czy rozwieszania budek i porównywanie tego, do sytuacji, która była w środowisku kiedyś..
Niestety, ale środowisko jest w tej chwili tak zmienione, że niekiedy nie może zostać pozostawione samo sobie. Człowiek jest zbyt silnym konkurentem niekiedy.
Ot - taka ciekawostka: nieważne kogo zapytasz o to, jaki jest ostatni pierwotny las w Europie - odpowie Puszcza Białowieska. A tu psikus - bo puszcza nie jest i już zapewne nigdy nie będzie lasem pierwotnym. Za dużo tam człowieka, ale to jest temat na osobną dyskusję.
Wracając do tematu kraski - należałoby zadać sobie pytanie, czy w ogóle jest sens chronienia gatunku, który został tak mocno przetrzebiony, a którego populacje jak przypuszczam są już w większości przypadków populacjami ujściowymi.
Tak naprawdę, patrząc na to z punktu widzenia metapopulacji, ochrona tylko i wyłącznie kraski w taki sposób w jaki jest czyniona teraz nie ma szans powodzenia bez zarządzania macierzą. A na to się nikt nie zdecyduje.
Niestety, ale taka jest prawda - wydajemy duże pieniądze na to, żeby ostatkiem sił chronić gatunek, który nieuchronnie zmierza ku zagładzie.
Z jednej strony powinniśmy chronić to, co sami zniszczyliśmy.
Z drugiej.. może jednak warto byłoby skupić się na tym, co jeszcze mamy szansę uratować?
jakubszymkowiak.wordpress.com
Nikon D200 + Nikon D7200 + Nikkor 18-105 mm + Tamron 24-70 mm + Tamron 150-600 mm
#129
Napisano 10 czerwca 2010 - 21:59
miszak, bo to jest tak, że mamy ornitologów i "ornitologów".
Pięknie to skwitowałeś. Ja dodam, że mamy fotoprzyrodników i "fotoprzyrodników".
O pasożytach w dziuplach wiem a zmierzałem do konkluzji, którą Ty podałeś naukowo - populacja ujściowa.
Czy warto chronić - napewno trzeba próbować. Jak widać logicznie postępując wiele nie wskuramy. Może trzeba kupić trochę ptaszków tam gdzie ich dużo i wypuścic na Kurpiach w okresie lęgowym
#130
Napisano 11 czerwca 2010 - 20:08
#131
Napisano 14 czerwca 2010 - 08:20
25. Kraska zurbanizowana.
26.
27.
Canon 7D+BG-E7, Canon 50D+BG-E2N, Canon EF 300/2.8 L IS USM, Canon TC 1.4xII, Manfrotto 055 PROB, Manfrotto 393, Skimmer
www.marcinstefanczyk.pl
#132
Napisano 14 czerwca 2010 - 08:45
#133 (Kamil B)
Napisano 16 czerwca 2010 - 21:11
Na czym ona siedzi25. Kraska zurbanizowana.
#134
Napisano 16 czerwca 2010 - 22:43
Na czym ona siedzi
Chyba na niedokonczonym balkonie domu
Canon 7D+BG-E7, Canon 50D+BG-E2N, Canon EF 300/2.8 L IS USM, Canon TC 1.4xII, Manfrotto 055 PROB, Manfrotto 393, Skimmer
www.marcinstefanczyk.pl
#135
Napisano 18 czerwca 2010 - 12:36
28
29
Była na drucie, wśród drutów kolczastych, na betonie no to teraz kraska zurbanizowana na konstrukcji stalowej.
30
#136
Napisano 18 czerwca 2010 - 13:01
31.
Canon 7D+BG-E7, Canon 50D+BG-E2N, Canon EF 300/2.8 L IS USM, Canon TC 1.4xII, Manfrotto 055 PROB, Manfrotto 393, Skimmer
www.marcinstefanczyk.pl
#137 (Jacek Zięba)
Napisano 18 czerwca 2010 - 13:09
#138
Napisano 18 czerwca 2010 - 13:19
Kadry niby nie zgodne ze sztuką ptasiej fotografii
Napisz o jakie zasady chodzi bo przyznam ze ja ich nie znam ale slyszalem ze jakies tam sa Cos z jakimis przekatnymi chodzi??? Wiem tylko ze przed ptakiem ma byc wiecej mijsca niz za nim
Canon 7D+BG-E7, Canon 50D+BG-E2N, Canon EF 300/2.8 L IS USM, Canon TC 1.4xII, Manfrotto 055 PROB, Manfrotto 393, Skimmer
www.marcinstefanczyk.pl
#139 (Jacek Zięba)
Napisano 18 czerwca 2010 - 13:29
#140
Napisano 18 czerwca 2010 - 14:13
A mnie niegdyś zjechano za niebo w kadrze I za perspektywę
aaaa to o to chodzi Nie no jasne, perspektywa najwazniejsze rzecz, niebo tez czesto nieladnie wychodzi na fotkach. Dlatego zaznaczylem na poczatku ze fotki dokumantacyjne sa
Canon 7D+BG-E7, Canon 50D+BG-E2N, Canon EF 300/2.8 L IS USM, Canon TC 1.4xII, Manfrotto 055 PROB, Manfrotto 393, Skimmer
www.marcinstefanczyk.pl
Podobne tematy
Temat | Podsumowanie | Ostatni post | |
---|---|---|---|
Jemioluszka - Bombycilla garrulus |
|
||
Sójka - Garrulus glandarius |
|
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych