Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Białozór - Falco rusticolus


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#21 apo

apo
  • Małomówny
  • 5 postów

Napisano 26 lipca 2008 - 11:19

Ptak na zdjęciu to czystej krwi białozór odmiany srebrnej (Falco rusticolus islandus). Białozory przez pierwsze dwa lata swojego życia mają zarówno nogi, woskówkę, jak i oprawę oka sinoniebieską. W trzecim roku życia te części ciała przybierają kolor żółty. Kolega Zap niestety nie ma racji. Co do hybryd gyr/peregrine, to naturalne krzyżówki są nie możliwe do powstania. Poza tym hybryd gyr/peregrine w pierwszym roku życia ma nogi, woskówkę i oprawę oka jak białozór, a kolor żółty osiąga w drugim roku życia, lecz wtedy jego upierzenie jest zupełnie inne niż to na zdjęciu. Płaszcz gyr/pere jest wtedy jak wędrownego i ma wyraźniejszy wąs. A zatem z calą pewnością jest to "czyściutki" białozór w co najmniej trzecim roku życia.
Zap, to jest dziki ptak!!! On odżywia się super żarciem w naturze i barwy jego ww części ciała często będą jaskrawsze niż ptaków z niewoli. To o czym piszesz, to żadna cecha rozpoznawcza rozróżniająca białozora od gyr/pere.
Link do zdjęcia starego białozora i gyr/pere. Sami zobaczcie róznicę:
Srebrny białozór, Falco rusticolus islandus, szaropopielaty na grzbiecie, dokładnie taki, jakie żyja w Islandii: http://www.birdinfo.... ... 26-001.jpg
3/4 Gyr/peregrine: http://www.flickr.co...N00/1307224388/
Z resztą gyr/pere może wyglądać zarówno tak. Co prawda 50/50:
http://www.gulfstrea... ... .___04.jpg
A zatem kolego Jurgen gratuluję zdjęcia białozora.

#22 apo

apo
  • Małomówny
  • 5 postów

Napisano 26 lipca 2008 - 12:07

A co do ubarwienia klatki piersiowej tego ptaka, to nie ma w niej nic dziwnego. Środkowa część jest popielata, bo po prostu jest brudna. Boki są jaśniejsze, bo zdjęcie było prawdopodobnie robione w okresie letnim, kiedy ptaki zmieniają upierzenie i ta czystość boków wynika z tego, że to są nowe, wymienione pióra i jeszcze nie zdążyły się pobrudzić. Pozdrawiam.

#23 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 27 lipca 2008 - 06:56

Potęzna wiedza. Dzięki apo za wizytę i wyjaśnienie.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#24 apo

apo
  • Małomówny
  • 5 postów

Napisano 27 lipca 2008 - 12:12

Dzięki michalv. Co prawda znalazłem się na waszym forum zupełnie przypadkowo, ale polecam sie na przyszłość. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów. Macie super pasję, życzę wielu sukcesów.

#25 haggard

haggard
  • Małomówny
  • 15 postów

Napisano 28 grudnia 2008 - 17:56

hybrydy gyr/pere mogą mieć najrozmaitsze umaszczenie w zależności od tego jakiej odmiany białozora użyto do wychodowania hybrydy. np. w przypadku czarnych białozorów z półwyspu Labrador w Kanadzie mogą być bardzo ciemne lub prawie czarne a w przypadku alaskańskich śnieżnobiałych białozorów mogą nieco przypominać własnie dzikiego białozora islandzkiego, niemniej ptak na zdjęciu wygląda mi na dorosłego dzikiego czystego isladicusa w typowym dla nich umaszczeniu. autorowi zdjęcia gratuluję tak unikatowego gatunku w kolekcji :)

#26 mycza

mycza

Napisano 05 listopada 2011 - 11:49

Przedni gatunek:)
Andrzej Myczkowski Warszawa





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych