Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Mel

Rejestracja: 17 kwi 2011
Poza forum Ostatnio: 17 sie 2022 10:41

Moje tematy

Zaproszenie na spotkanie

03 października 2021 - 15:39

 
Hej, poniżej treść zaproszenia na spotkanie jubileuszowe okręgu mazowieckiego ZPFP. Wstęp wolny, zapraszam!!!
Pytania można kierować tu: om[malpa]zpfp.pl lub lub tu: https://www.facebook.com/OMZPFP
 
-- M.
 
 
 
***
 
W imieniu zarządu Okręgu Mazowieckiego ZPFP mam przyjemność zaprosić na spotkanie, które odbędzie się 8 października z okazji jubileuszu 25-lecia powołania naszego okręgu. Spotkanie zaczyna się o godzinie 18:00 w Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1 w Warszawie. Wstęp wolny.
 
Zapraszamy członkinie i członków, kandydatów, naszych sympatyków, miłośników fotografii, zwłaszcza przyrodniczej, osoby wrażliwe na piękno przyrody i jej los.
 
W programie:
  • pokazy multimedialne na dużym ekranie
  • wspomnienia i wyróżnienia z okazji 25-lecia okręgu
  • prezentacja historii i wybranych fotografii z konkursu na Fotografa Roku
  • fotografie nagrodzone w dwóch ostatnich edycjach konkursu
  • pokaz zdjęć z Mazowsza
  • wystawa fotograficzna
Związek Polskich Fotografów Przyrody rozpoczął działalność w czerwcu 1995 roku. Grupa założycieli liczyła 21 osób. Aktualnie związek liczy około 480 pasjonatów fotografii przyrodniczej zrzeszonych w 13 okręgach, spośród których największy jest Okręg Mazowiecki. Związek jest otwarty dla wszystkich fotografujących bez względu na wykonywany zawód, wykształcenie, miejsce zamieszkania itp.
 
Okręg Mazowiecki organizuje spotkania, wystawy, plenery, konkursy kwartalne oraz konkurs wewnętrzny na Fotografa Roku, którego dorobek przed pandemią był prezentowany zwykle wczesną wiosną na wystawie w warszawskim Muzeum Ziemi PAN. Obecnie nasza działalność odbywa się w dużym stopniu online.
 
Okręg Mazowiecki zrzesza fotografki i fotografów głównie z województwa mazowieckiego, ale jest też wśród nas kilka osób mieszkających dalej, także za granicą. Członkowie OM mają na swoim koncie wiele publikacji, wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz nagród w krajowych i zagranicznych konkursach fotograficznych. ZPFP przywiązuje dużą wagę do zasad etycznych w fotografii, zebranych w 2004 roku w Kodeksie Etycznym ZPFP. Od 15 lat organizuje Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury z otwartym konkursem pokazów zdjęć przyrodniczych. 
 
-- Mariusz Lewandowski (prezes OM ZPFP)

Przyroda jest kobietą, czyli fotografki w dziczy

29 marca 2021 - 16:00

Wizje Natury 2021 przez cały rok!
W tym roku co miesiąc będziemy Was zapraszać na spotkania i warsztaty online w ramach festiwalu Wizje Natury 2021. A skoro marzec jest Miesiącem Kobiet, będziemy rozmawiać o tym, czy fotografia przyrodnicza jest kobietą. Z jakimi problemami mierzą się fotografki w zasiadkach? Czego się boją i jak sobie z tym radzą? Swoimi doświadczeniami podzielą się Agnieszka Bilińska, Adriana Bogdanowska i Katarzyna Gubrynowicz, rozmowę poprowadzi Paulina Surniak. Spotkanie zilustrują zdjęcia autorstwa licznych członkiń ZPFP. Zapraszamy!
 
Link do spotkania:
Data: 30 marca 2021 godzina 19:00
 
-- M.

Spotkanie z Katarzyną Gubrynowicz

24 marca 2021 - 19:32

Serdecznie zapraszam na spotkanie w czwartek, 25 marca 2021 o godz. 18:00, które odbędzie się online tutaj: https://www.facebook...797287547535841

Gościem będzie Katarzyna Gubrynowicz, tematem fotografia krajobrazu. Kasi przedstawiać nie będę, sami wyszukacie, co trzeba. Jej strona: http://www.gubrynowicz.pl.

 

-- M.


Rozpoczynamy festiwal fotografii przyrodniczej „Wizje natury 2020”

21 listopada 2020 - 10:36

Poniżej nieco skrócona notka prasowa tegorocznego festiwalu "Wizje natury". Spotkania w całości online, zapraszam!

 

---------------------------------------------

 

W niedzielę 22 listopada startuje XVI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2020. W tym roku oprócz pokazów i spotkań z fotografami, przygotowaliśmy serię interaktywnych warsztatów, czyli dawkę wiedzy na najwyższym poziomie.

 

W niedzielę 22 listopada poznamy laureatów konkursu na Fotografa Roku 2020 ZPFP w 9 kategoriach oraz zdobywcę Grand Prix. Ogłosimy też wyniki pierwszego otwartego ogólnopolskiego konkursu Dzikie, piękne, polskie. Przedstawimy zapowiedzi wystąpień przyszłorocznych gości festiwalowych Wizje Natury 2021, a z okazji 25-lecia Związku przedstawimy nasz dotychczasowy dorobek foto-przyrodniczy oraz pracę fotografów przyrody „od kuchni”. Mamy także niespodziankę – specjalny konkurs na czas trwania Festiwalu organizowany z partnerem festiwalu firmą Canon Polska. Jego szczegóły zdradzimy właśnie w niedzielę.  

 

Dalsza część Festiwalu to wieczorne spotkania w dni powszednie: od 30 listopada do 2 grudnia (poniedziałek - środa) oraz 11-12 grudnia (piątek - sobota).

Każdego wieczoru między godziną 19:00 a 21:00 zapraszamy na dwa warsztaty z różnych technik i tematów fotograficznych, dwa pokazy przygotowane przez Okręgi ZPFP oraz „foto-miejscówkę”, w której pokażemy, że przyrodę można fotografować i w parkach narodowych, i w zupełnie nieoczywistych miejscach.   

 

30 listopada o tym, jak bezpiecznie i etycznie stanąć oko w oko z żubrem opowie Rafał Kowalczyk, profesor Instytutu Badania Ssaków w Białowieży i zapalony fotograf tych zwierząt, a Mateusz Piesiak zdradzi, jak uchwycić nieuchwytne, fotografując ptaki.

 

1 grudnia dowiemy się jak fotografować krajobrazy – ziemskie i niebiańskie. Swoją wiedzą podzielą się z nami astrofotograf Michał Ostaszewski i specjalistka od nastrojowych dzikich pejzaży Katarzyna Gubrynowicz.

 

2 grudnia Michał Ludwiczak pokaże, jak nadać nowe życie starym obiektywom, a Zenon Wojtas, biolog z Magurskiego Parku Narodowego, wprowadzi nas w świat karpackich drapieżników i opowie o tym, jak fotografować je etycznie, bez szkody dla zwierząt.

 

11 i 12 grudnia zapraszamy na warsztaty prowadzone przez fotografów i przyrodników, którzy podzielą się swoją wiedzą prosto z terenu. Joanna Antosik i Michał Ludwiczak odkryją tajniki robienia pokazów łączących zdjęcia z muzyką. Dr Iwona Pawliczka Vel Pawlik ze Stacji Morskiej im. Profesora Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz wolontariusze „Błękitnego Patrolu” Anna Kassolik i Jarosław Jankowski zapraszają na spotkanie z bałtyckimi fokami. W przypadku makrofotografii powiedzenie, że małe jest piękne, nabiera zupełnie nowego wymiaru, co udowodni nam Paweł Wrona, a z Tomaszem Bałdygą i Markiem Klewiado zanurzymy się w puszczę tropem jeleni podczas rykowiska. 

 

Niedziela 13 grudnia to finał festiwalu. Czeka nas spotkanie online z zagraniczną gwiazdą festiwalu - ambasadorem marki Canon, pokaz diaporamy wielokrotnie nagradzanej niemieckiej fotografki Sandry Bartocha, spotkanie z Marcinem „z lasu” Kostrzyńskim oraz wirtualny wernisaż wystawy z okazji 25-lecia ZPFP. Ogłosimy także wyniki specjalnego konkursu festiwalowego fotografii Wizje Natury 2020. 

 

Transmisja festiwalu będzie prowadzona na kanale YT: https://www.youtube.com/channel/UCD3JeyI0-eZFF5q-_i4A_Mg

Najświeższe informacje na Facebooku: https://www.facebook.com/ZPFPpl i na stronie związkowej: http://zpfp.pl/wizje-natury/2020

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Organizatorzy festiwalu: Związek Polskich Fotografów Przyrody i Kampinoski Park Narodowy

Partnerzy festiwalu: CANON Polska, Fotoforma, MZA Warszawa, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Sponsorzy festiwalu: Foto 7, Pracownia obrazu - Jerzy Łapiński, Biebrza Eco-Travel, Wydawnictwo Poznańskie, Artibo - Laboratorium Obrazu, SANSA EUROPE

Patroni medialni festiwalu: Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA, kwartalnik FOTOGRAFIA MASTERCLASS, miesięcznik DZIKIE ŻYCIE, miesięcznik popularnonaukowy WIEDZA I ŻYCIE

Organizacje przyrodnicze towarzyszące festiwalowi: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP), Nature First - międzynarodowy sojusz na rzecz odpowiedzialnej fotografii.

Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego.

 

---------------------------------------------

 

 


Plener w kajakach. Zaproszenie na spływ po Bugu w niedzielę 11.10.2020

05 października 2020 - 10:44

 
 
Udostępniam informację od Rafała Wyszyńskiego z Okręgu Mazowieckiego ZPFP:
 
 
Proponuję spotkanie - plener w formie spływu kajakowego rzeką Bug. Odcinek Tuchlin – Brańszczyk. Jest to trasa licząca 18 kilometrów, bez postojów przepływa się ją w 4 godziny. Z postojami odpowiednio dłużej. Po drodze rzeka wije się zakolami, podmywa skarpy porośnięte lasem, tworzy piaszczyste łachy, w powietrzu powinno się już czuć jesień – zatem fotograficznie może być ciekawie.
Proponuję termin 11 października – niedziela, start przed świtem o godzinie 5:30.
Dojazd do Brańszczyka we własnym zakresie – stąd zostaniemy przewiezieni wraz z kajakami na miejsce rozpoczęcia spływu. Koszty to wypożyczenie kajaków (60 zł od kajaka) + transport (50 zł za kurs na miejsce startu – myślę, że dwoma kursami zabiorą się wszyscy). Spływ potrwa tyle, ile będzie potrzeba aby każdy nacieszył się okolicznościami nadbużańskiej przyrody 1f60a.png
Niestety w tej okolicy nie ma żadnego punktu, gdzie strudzeni wędrowcy mogą się posilić, więc od tej strony należy się odpowiednio zabezpieczyć.
Liczba miejsc to maksymalnie 12 kajaków, czyli 24 osoby.
 
Kontakt do Rafała: wyszynskirafa [at] gmail.com
lub do mnie na adres okręgu mazowieckiego om@zpfp.pl
 
Poprzedni spływ był bardzo udany. Oczywiście należy przygotować się na chłodny poranek. Liczba miejsc ograniczona!
 
Edit: chętni będą mogli na miejscu wypełnić deklarację kandydacką do ZPFP.
 
Zapraszam
-- M.